Klucze dynamometryczne: Jakie wybrać?

Udostępnij

Klucze dynamometryczne są stosowane tam, gdzie wymagana jest siła obliczeniowa połączenia gwintowego - w obróbce metali, budownictwie, naprawach samochodów.

Jak działa klucz dynamometryczny i gdzie jest używany

Klucze dynamometryczne są stosowane tam, gdzie wymagana jest siła obliczeniowa. Zwykle składają się z

• uchwytu;

• elementy pomiaru i wartości nastawczej;

• korpusu stalowego, zwykle ze sprężyną;

• gniazda, w którym zainstalowane są załączniki.

Sposób prawidłowego korzystania z klucza jest zwykle wskazany w instrukcji obsługi produktu. Istnieją niuanse pracy, które uwzględniają różne kluczowe projekty. Przed dokręceniem nakrętek za pomocą kluczy zatrzaskowych, ustaw wymaganą siłę, obracając ruchomy bęben wokół wygrawerowanego pręta. Na ustalonej skali wartości są o rząd wielkości wyższe niż oznaczenia na precyzyjnej ruchomej skali. Wszystkie klucze dynamometryczne i krańcowe są kalibrowane przed rozpoczęciem pracy. Jest to rodzaj kalibracji, który zapewnia dokładną odpowiedź i odczyty przyrządu. Kalibrację przeprowadza się na specjalnych stanowiskach.

Wykonanie: profesjonalne lub przemysłowe

Oceń skalę i złożoność przyszłych prac. Jeśli potrzebujesz klucza dynamometrycznego do swojego samochodu osobowego, nawet w silnie obciążonym warsztacie samochodowym w szczycie sezonu, profesjonalne narzędzie będzie wystarczające. W przypadku warsztatu przemysłowego lub prac wymagających bardzo precyzyjnego momentu dokręcania wybierz przemysłowy model.

Rodzaj mechanizmu: klik lub cyfrowy

Oba są niezawodne i wymienne. Różnica polega na komforcie użytkowania i cenie (cyfrowe są droższe ze względu na elektroniczne wypełnienie). W mechanizmie klikanym po osiągnięciu prawidłowego momentu dokręcania mechanizm obrotowy otwiera się z charakterystycznym kliknięciem, wyraźnie słyszalnym i wyczuwalnym w dłoni. Tolerancja dokręcania wynosi średnio +/- 3-4% zgodnie z ruchem wskazówek zegara i do +/- 6% przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Jeśli chodzi o klucz cyfrowy, to po osiągnięciu żądanego momentu obrotowego zapala się lampka kontrolna i rozlega się sygnał dźwiękowy. Zamiast mechaniki pomiary są wykonywane przez elektronikę. Dzięki temu uzyskuje się mały błąd +/- 1%. Większość modeli może mierzyć w różnych jednostkach: oprócz Nm istnieje możliwość wyboru kilogramów na metr lub funtów na cal („ft / lb” jest często używane do dokręcania elementów złącznych w zagranicznych samochodach z krajów z anglosaskim systemem jednostek). Niektóre modele mają możliwość łączenia się z komputerem i generowania statystyk. Istnieją również opcje automatycznego wyłączania, zapamiętywania ostatnich ustawień i kompensacji różnic temperatur w środowisku zewnętrznym.

klucz dynamometryczny

Zakres pomiaru

Jeśli wykonywana jest operacja tylko z jedną wartością momentu obrotowego, zalecamy użycie klucza z ustawionym momentem obrotowym. Zwiększy to dokładność pomiaru i wydłuży żywotność narzędzia. Przykładem są modele z ustawionym (nieregulowanym) momentem obrotowym 120 Nm do dokręcania śrub kół w większości nowoczesnych samochodów. Jeśli momenty dokręcania znacznie się różnią, rozważ zakup wielu kluczy, z których każdy obejmuje inną część zakresu roboczego. Oprócz kluczy z jednoczęściowym korpusem dostępne są modele z przedłużkami do wysokich momentów obrotowych (do 3000 Nm i więcej). Przykładem jest dokręcanie śrub kół w dużych ciężarówkach lub sprzęcie górniczym.

Kierunek pracy (prawy-lewy)

Większość kluczy dynamometrycznych można dokręcać w prawo lub w lewo. Aby to zrobić, na główce klucza jest zainstalowany przełącznik flagowy. Jednak nie wszystkie modele są zaprojektowane do pracy z „lewym” gwintem. Producent nie ponosi odpowiedzialności za błędy dokręcania w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w takich przypadkach. Dlatego, jeśli często musisz pracować z gwintami o różnych kierunkach, wybierz klucz zaprojektowany zarówno do gwintów „prawych”, jak i „lewych”.