Jak wiertła zmieniały się na przestrzeni lat

Udostępnij

Od pierwszych wynalazków, takich jak koła i strzały, po najnowsze gigantyczne przełomy, takie jak statki kosmiczne i mikroskopijne chipy kontrolerów mózgu, ludzie nieustannie dążyli do ewolucji i doskonalenia. Wiertła również nigdy nie były wyjątkiem, nawet jeśli nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Już w epoce kamiennej homo sapiens odkrył, że otwory powstają w wyniku ruchów obrotowych i nacisku. Minęło jednak dużo czasu, zanim powstało pierwsze prawdziwe wiertło. Mimo to pierwsze narzędzia wiertnicze istniały już 3500 lat p.n.e. Niektóre źródła podają, że pierwsze narzędzia wiertnicze, którymi przewiercano kamienie, istniały znacznie wcześniej. Obecnie kompaktowe, lekkie urządzenia z rękojeścią przypominającą pistolet i spustem nie zawsze wyglądały tak samo. Od starożytnego Egiptu do serca technologii w Us, wiertła zawsze zmieniały moc, kształt i rozmiar. Pierwsze wiertarki były wiertarkami dziobowymi i świdrowymi, napędzanymi z różnych źródeł, w tym siłą ludzką, kołami wodnymi i wiatrakami, często za pomocą pasów. Jednak wynalezienie silników elektrycznych zrewolucjonizowało przemysł obrabiarkowy, prowadząc do ogromnego skoku w funkcjonalności i wydajności wierteł.

Od epoki kamienia łupanego do współczesności

Narzędzia używane do wykonywania prac wiertniczych różniły się w zależności od czasu i chociaż współczesne wiertarki elektryczne wyglądają jak nowoczesny wynalazek, historia pierwszej prymitywnej wiertarki sięga epoki kamiennej. W epoce kamiennej nasi przodkowie zamieszkujący jaskinie używali spiczastych kamieni do wiercenia otworów w materiałach do swoich konstrukcji. Następna generacja narzędzi przypominających wiertła była lekkim nawrotem do spiczastych kamieni. Ówczesne wiertło składało się z dwóch rozgałęzionych widełek i poprzeczki. Za pomocą rogu jelenia lub drewna bzu obracało się wiertło, a tarcie wytwarzał również piasek kwarcowy. Następnie, ciągnąc narzędzie w przód i w tył, można było tworzyć otwory w kamieniu. Dopiero w średniowieczu nastąpił dalszy rozwój procesu wiercenia. W XI wieku opracowano wiertła rolkowe, przyrządy do wiercenia i wrzeciona wyścigowe wykonane z metalu. Dzięki nim można było wiercić również w cynie, miedzi i żelazie. W XV wieku wprowadzono ręczne wiertło korbowe. Od około 1550 roku zaczęto stosować wiertarki do broni. Służyły one do nadania lufom karabinów jak największej precyzji. W 1774 roku ten typ wiertarki został zmodyfikowany przez Anglika Johna Wilkinsona. Po Wiertarkach rewolwerowych (wywodzących się z Chin), Wiertarkach dziobowych (wywodzących się z Egiptu), Wiertarkach świdrowych, Wiertarkach z uchwytem i wiertłem, Gimlecie, Wiertarce piersiowej, Wiertarce pchającej, Wiertarce z uchwytem kołkowym i Wiertarce jubilerskiej dochodzimy do współczesnych wierteł.

Pierwsza wiertarka elektryczna

Najbardziej rewolucyjny moment w historii elektronarzędzi nastąpił, gdy ludzie odkryli, że nie jest już konieczne używanie siły rąk do generowania energii mechanicznej. Dzięki wynalezieniu silników elektrycznych w 1834 roku, ludzie są dziś w stanie przekształcać energię elektryczną w mechaniczną. Był to jeden z największych skoków technologicznych w historii. Wynalezienie pierwszej wiertarki elektrycznej przypisuje się Arthurowi Arnotowi i jego współpracownikowi Williamowi Blanchowi Brainowi, którzy w tamtym czasie mieszkali w Melbourne. Zaprojektowali oni i opatentowali w 1889 roku pierwszą wiertarkę wyposażoną w silnik elektryczny do zastosowań górniczych. Mówiąc o plusach i minusach, wynalazek ten był przełomem, który ułatwił pracę pokoleniom górników, budowniczych, handlowców i domowych majstrów i kobiet, jednak ze względu na swoje rozmiary mógł być używany tylko na stacjonarnych budowach.

Wynalezienie pierwszej wiertarki elektrycznej pokazało rzemieślnikom, jak bardzo można przesunąć granice możliwości maszyn i narzędzi.

Zainspirowani innowacją Arthura Arnota i Williama Briana, niemieccy bracia, Wilhelm i Carl Fein, zrobili drugi krok i przekształcili wiertarkę elektryczną w ręczne, przenośne urządzenie, które jednak musiało być obsługiwane dwoma rękami. Od tego czasu wiertarki poszedł bezpośrednio w centrum uwagi wykonawców i entuzjastów narzędzi i jego przemysł zwrócił się do placu zabaw różnych firm elektronarzędzi. Ale trzeba było jeszcze ponad 20 lat, aby zobaczyć nowy rewolucyjny ruch. S. Duncan Black i Alonzo Decker (z Black & Decker) wypuścili na rynek pierwszą wiertarkę elektryczną, wyposażoną w spust i uchwyt pistoletowy. Nowa konstrukcja przyciągnęła uwagę wykonawców i pracowników budowlanych. Z biegiem lat, początkowo słaba i upadła firma Black & Decker przejęła kilka firm i wprowadziła wiele ulepszeń. Współpracowała również z NASA i wyprodukowała pierwszy klucz bezudarowy dla astronautów. Przez dziesięciolecia wiertarki ewoluowały pod względem takich detali jak kształt, prędkość, moc, zdolność wiercenia i konstrukcja silnika. Jednak już kilkadziesiąt lat później pojawił się kolejny decydujący kamień milowy w historii narzędzi. Wraz z pojawieniem się na rynku pierwszej wiertarki akumulatorowej dla wiertarek elektrycznych, wszelkie granice zostały przesunięte. Ludzie nie mieli już ograniczonego zakresu ruchów podczas używania wiertarki. Do dziś trwa spór o to, kto jest producentem pierwszej wiertarki akumulatorowej. Niektórzy twierdzą, że to zasługa Black & Decker (1961), a inni, że Makita (1978).

Akumulatory

Jeśli chodzi o baterie, różne firmy walczyły o zapisanie się w historii wiertarek, szczególnie tych akumulatorowych. Black & Decker wprowadził swoją pierwszą wiertarkę akumulatorową w 1961 roku, zasilaną baterią niklowo-kadmową. Baterie te zawierają toksyczny metal ciężki kadm i dlatego muszą być utylizowane oddzielnie. Ponad 40 lat trwała zasadnicza zmiana z akumulatorów niklowo-kadmowych na litowo-jonowe. Te z akumulatorów produkowanych z LiCoO2 zyskały wielką popularność na całym świecie. Szybko stały się pierwszym wyborem dla urządzeń przenośnych ze względu na ich długą żywotność po naładowaniu i rozładowaniu. W 2005 roku Milwaukee zastosowało akumulatory litowo-jonowe w swoich akumulatorowych wiertarko-wkrętarkach i znacznie ulepszyło technologię narzędzi akumulatorowych pod względem formy, cech i funkcji.

Kolejny drastyczny krok został podjęty w konstrukcji silnika. W 2009 roku Makita przedstawiła pierwszą wiertarkę wyposażoną w silnik bezszczotkowy i zakończyła panowanie silników szczotkowych. Silniki bezszczotkowe są bardziej kompaktowe, mają mniej ruchomych części i w rezultacie generują mniej ciepła z powodu tarcia.

Obecnie świat wiertarek jest tak rozległy jak ocean. Zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, istnieją liczne modele każdego rodzaju. Wiertarki przewodowe najlepiej nadają się do ciężkich prac na budowach, natomiast do majsterkowania i codziennych zadań ludzie chętniej wybierają wiertarki akumulatorowe. W branży elektronarzędzi pojawił się również nowy trend zwany "battery switch", który jest korzystny cenowo i czasowo oraz umożliwia zasilanie kilku urządzeń jednym akumulatorem. Za tym trendem podąża kilka firm, takich jak Makita, Metabo, Ronix i ...., na przykład Ronix nazwał swój trend "lasting series" i wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe, które są kompatybilne z takimi urządzeniami jak młot udarowo-obrotowy, dmuchawa przemysłowa, klucz udarowy i inne... Trend ten znacznie zmniejsza liczbę wizyt w warsztatach.

Wiertarki przyszłości

Stałe tempo rozwoju i ewolucji gwarantuje świetlany horyzont przyszłości w branży wiertarek. Nikt nie wie, jakie nowe technologie zostaną dodane, może wiertarki sterowane przez telefony komórkowe, może wiertarki bezpyłowe, a może wiertarki przymocowane do drona, aby wiercić na dużych wysokościach.

Kto wie?

Więcej na: http://prosmar.pl