Większy nie zawsze oznacza potężniejszy

Udostępnij

A gdyby tak można było zaoszczędzić prawie 9000 USD na kosztach operacyjnych, przechodząc na sprężarkę powietrza o niższej mocy? Dokładnie tak postąpił jeden z dostawców rozwiązań w zakresie pakowania i projektowania, który zmienił sprężarkę o stałej prędkości obrotowej 37 kW na sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej 11 kW.

Za duża wydajność, za mała efektywność

Historia zaczyna się od tego, że dostawca został wezwany na rutynową wizytę serwisową w celu przeprowadzenia przeglądu dużej sprężarki o stałej prędkości obrotowej, która zaopatrywała zakład produkcyjny o powierzchni 22 000 m². Stwierdzono, że wydajność urządzenia jest większa niż potrzeba, a wymiana na nową, energooszczędną sprężarkę z napędem o zmiennej prędkości obrotowej może przynieść znaczne oszczędności.

Aby zademonstrować potencjalne korzyści, dostawca usług przeprowadził rejestrację danych i symulację instalacji sprężarki. Zaoferował on także firmie miesięczny bezpłatny okres próbny z instalacją nowej sprężarki Atlas Copco GA 11 VSD+ FF z napędem o zmiennej prędkości obrotowej. Próba dowiodła, że roczne koszty operacyjne związane z przejściem na bardziej energooszczędną maszynę przyniosą jeszcze większe oszczędności, niż pierwotnie przewidywano.

Potrzebujesz pomocy w sfinansowaniu modernizacji? Poszukaj lokalnych dotacji.

Gdy firma zdecydowała się na modernizację sprężarki, potrzebowała sposobu na jej sfinansowanie. Usługodawca znalazł lokalną radę, która oferowała około 7 600 USD (maksymalnie do 50 procent ceny zakupu) na zakupy kapitałowe zapewniające oszczędność energii i zmniejszające wpływ firmy na środowisko. Przedstawiciel rady przeprowadził audyt energetyczny i środowiskowy w zakładzie i potwierdził, że firma kwalifikuje się do otrzymania rabatu.

Skrócenie okresu zwrotu nakładów do siedmiu miesięcy

Ponieważ stara sprężarka była tak nieefektywna pod względem zużycia energii elektrycznej, nowa sprężarka z napędem o zmiennej prędkości obrotowej znacznie obniżyła koszty eksploatacji. Dzięki dodatkowym korzyściom wynikającym z rabatu ostateczny okres zwrotu inwestycji skrócił się jeszcze bardziej - do zaledwie siedmiu miesięcy.

Morał z tej historii: Jeśli usługodawca lub dystrybutor przedstawi pomysł zakupu nowej maszyny, nie należy traktować go jako oferty sprzedaży. Przyjrzyj się bliżej proponowanym oszczędnościom wynikającym z niższych kosztów eksploatacji oraz potencjalnym lokalnym rabatom, a może się okazać, że modernizacja jest łatwiejsza, niż początkowo sądziłeś.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twój obiekt może skorzystać na audycie rejestracji danych i modernizacji systemu sprężonego powietrza, skontaktuj się z nami, a nasz przedstawiciel wkrótce się z Tobą skontaktuje.