Ciągłe doskonalenie ergonomicznych elektronarzędzi

Udostępnij

Nauka stosowana o rozwoju i dostosowywaniu instrumentów do wymagań fizycznych lub możliwości użytkownika znana jest jako Ergonomia elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. Ten temat naukowy ma również na celu złagodzenie i zapobieganie problemom zdrowotnym, które są związane lub wywołane przez pewien rodzaj pracy lub narzędzia. Celem ergonomicznie zaprojektowanych elektronarzędzi jest zmniejszenie obciążenia fizycznego i zmęczenia, aby poprawić wydajność pracownika.

Spis treści hide 1 Określenie znaczenia komfortu 2 Jakie są korzyści z ergonomicznego elektronarzędzia?

Określanie znaczenia pojęcia komfortu

Typowe jest dostosowanie wagi, wyważenia, kształtu i wibracji elektronarzędzi w celu poprawy ergonomii i mniej wymiernego problemu komfortu.

Lżejsze narzędzia zostały wyprodukowane po części dzięki zastosowaniu lżejszych materiałów obudowy. Ponieważ poliimidy ze wzmocnieniami z włókna szklanego są bardziej wytrzymałe i lżejsze od metalu, stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na trwałość i niską wagę, oczekuje się, że projektanci narzędzi zobaczą więcej magnezowych obudów narzędzi. Niemniej jednak, ulepszenia wynikające z modyfikacji materiałów, z których wykonane są obudowy, mogą osiągnąć punkt kulminacyjny.

???? Zamiast tego, wielu producentów polega na postępie technologicznym, aby uczynić instrumenty lżejszymi. Sprzęgła elektroniczne, które zajmują mniej miejsca i są zbudowane z lżejszych materiałów niż sprzęgła mechaniczne, mogą być stosowane w nowszych maszynach.

Postęp w konstrukcji wentylatorów pozwala producentom na zwiększenie mocy narzędzi bez zwiększania masy większego silnika lub miedzianych uzwojeń - jest to niewątpliwie ulepszenie, które znajduje się na szczycie listy życzeń każdego użytkownika.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o wszystkich cechach wiertarki, możesz przeczytać artykuł Cordless Drill Features to Look for in a Tool, który jest napisany wyłącznie w tym zakresie.

Jak obracać nadgarstek podczas korzystania z ergonomicznego elektronarzędzia?

Jakie są korzyści z ergonomicznego elektronarzędzia?

???? Wyzwalacze do elektronarzędzi

Częste ruchy palcem wskazującym podczas pracy na spuście elektronarzędzi (np. wiertarki) zwiększają ryzyko wystąpienia "palca spustowego" i "spustowego kciuka" (zapalenie ścięgien w palcu wskazującym i/lub kciuku). Dłuższy spust, który można uruchomić dwoma lub trzema palcami, zmniejsza ból i zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia.

???? Wibracje

Jedynym sposobem skutecznego wyeliminowania drgań w elektronarzędziach jest dokonanie tego w fazie projektowania. Z tego powodu, wybór narzędzia jest niezwykle ważny. Materiały "antywibracyjne" będą tłumić niektóre drgania powyżej określonych częstotliwości, które są specyficzne dla danej substancji.

???? Lokalizacje uchwytów

Podczas korzystania z ergonomicznie zaprojektowanego elektronarzędzia, uchwyty powinny być ustawione tak, aby zapewniały optymalną równowagę, a jednocześnie pozwalały na wygodę, precyzję i maksymalną kontrolę. Na przykład, uchwyt wiertarki musi być wygodny, a jednocześnie zapewniać wsparcie, kontrolę i równowagę, aby zapewnić prawidłowe wiercenie i zminimalizować ryzyko złamania wiertła.

Wiertła są dostępne z różnymi rodzajami uchwytów, w tym T-style, D-style, spade, uchwyt pistoletowy i ich kombinacje. Wiercenie "w linii" jedną ręką jest możliwe dzięki bardziej kompaktowej konstrukcji uchwytu pistoletowego. Jednakże, gdy rozmiary wierteł stają się większe, a wiercony materiał tego wymaga, zdecydowanie zaleca się używanie dwóch rąk do obsługi wiertarki.

???? Konstrukcja uchwytu

Kształt, grubość i faktura rękojeści są równie istotne jak jej położenie. Producenci mają problem z tworzeniem elektronarzędzi, które mogą być wygodnie obsługiwane przez ręce o różnych kształtach i rozmiarach w różnych okolicznościach. Dawniej zakładano, że ściskanie formy z gliny zapewni optymalny kształt uchwytu.

Oprócz tego, że taka konstrukcja jest odpowiednia tylko dla małych dłoni, to dodatkowo ogranicza użytkownika do jednej, stałej pozycji, powodując słabe krążenie i drętwienie. W zależności od mocy, wagi i tarcia narzędzia, ergonomicznie zaprojektowane elektronarzędzie może mieć długi lub krótki uchwyt, który jest zakrzywiony, prosty lub wyprofilowany. Narzędzie zapobiega koncentrowaniu się miejsc nacisku na dłoń i umożliwia użytkownikowi pracę w różnych pozycjach, w tym podczas wiercenia nad głową, w kucki itp. Narzędzie pasuje do różnych rozmiarów dłoni, nie ma miejsc szczypiących i zmniejsza zmęczenie użytkownika.

Kolejną cechą konstrukcyjną jest faktura uchwytu. W rękawicach lub bez, faktura na części chwytnej uchwytu zapewnia powierzchnię antypoślizgową. Ta chropowata powierzchnia pomaga również utrzymać skórę w chłodzie, umożliwiając cyrkulację powietrza między narzędziem a dłonią.Osoba pracująca z piłą tarczową

???? Postawa użytkownika i cechy użytkowe

Głównym celem ergonomicznie zaprojektowanego elektronarzędzia jest umożliwienie operatorowi wykonywania pracy przy zachowaniu naturalnej, wygodnej pozycji. Obowiązkiem producenta jest zaprojektowanie elektronarzędzia z działającymi elementami sterującymi, które są rozmieszczone w taki sposób, aby można było zachować odpowiednią postawę.

Producent zapobiega sytuacji, w której użytkownik musi szukać klucza tulejkowego lub większej liczby wierteł, oferując w innych narzędziach schowek na narzędzia. W ten sposób użytkownik nie może utrzymać wygodnej pozycji podczas pracy. Elektronarzędzia z ergonomicznie zbudowanymi uchwytami umożliwiają operatorowi wywieranie wymaganej siły nacisku w różnych pozycjach dłoni, co zmniejsza zmęczenie.


FAQ ❓

Jakie są niektóre sposoby, w jakie elektronarzędzia mogą powodować ergonomiczne urazy?
Zbyt silne wibracje narzędzi mogą zmniejszać przepływ krwi, uszkadzać nerwy i powodować zmęczenie mięśni.

Co to jest ergonomiczny uchwyt elektronarzędzia?
Aby poprawić projekt produktu i/lub wydajność pracownika, zidentyfikuj i zbadaj obciążenia i naciski odczuwane przez każdy palec, kciuk i dłoń.

Jakie są korzyści z ergonomicznych narzędzi elektrycznych?
Ergonomia ma kluczowe znaczenie, ponieważ podczas pracy oddziałuje się na układ mięśniowo-szkieletowy, a ciało jest obciążane przez niewygodną pozycję, wysoką temperaturę lub powtarzające się ruchy.

Wniosek ????

Producent może twierdzić, że jego elektronarzędzia są ergonomicznie zaprojektowane, ale to użytkownik jest ostatecznym arbitrem. Wybierz narzędzie przed zakupem na podstawie jego cech użytkowych. Jeśli w sklepie nie czujesz się swobodnie, nie będzie lepiej, gdy narzędzie zostanie użyte.

Punkt:

Ocena użytkownika: Bądź pierwszy !