Wkrętaki zostały wynalezione 500-600 lat temu. A ich masowa produkcja rozpoczęła się, można rzec, całkiem niedawno - w pierwszej połowie XX wieku. Niemniej jednak w dość krótkim czasie śrubokręty stały się niezbędne w naszym życiu. Są potrzebne na każdym etapie: przy produkcji i naprawie sprzętu, na budowie, w domu.
Rodzaj konstrukcji
Konstrukcja śrubokrętów jest dość prosta - pręt, końcówka, uchwyt. Aby wygodnie pracować, należy zwrócić uwagę nie tylko na charakterystykę całej konstrukcji, ale także na kształt, rozmiar i materiał rękojeści.
Dzięki rękojeści w kształcie litery T zwiększa się moment obrotowy, a tym samym zwiększa się prędkość robocza. W niektórych modelach istnieje możliwość regulacji długości dźwigni. Typ pistoletu (w kształcie litery L) pozwala na pracę pod pewnym kątem. Najczęściej spotykane na rynku są klucze z sześciokątnymi końcówkami. Śrubokręty z mechanizmem łamania są mniej popularne. Naciśnięcie przycisku powoduje przesunięcie uchwytów do pozycji wygiętej, w której skręcanie / odkręcanie staje się wygodniejsze.
Materiał uchwytów
Są to głównie tworzywa sztuczne odporne na uderzenia i termoplastyczna guma. Drewniane uchwyty są teraz niezwykle rzadkie. Istnieją również modele łączone, dwuskładnikowe. Druga, wierzchnia warstwa może pokrywać całą powierzchnię rączki lub występować w postaci nakładek.
Rozmiar
W większości przypadków średnica rękojeści zależy od tego, do czego jest przeznaczony śrubokręt. Występuje tutaj bezpośrednie połączenie: im mniejsze połączenie gwintowane, tym mniejsza rękojeść śrubokręta; odwrotnie, duże elementy złączne wymagają narzędzia z dużym uchwytem. Niektórzy producenci dodają pewne udogodnienia, które sprawiają, że korzystanie z produktów jest nieco wygodniejsze. Na przykład otwór w górnej części rękojeści, dzięki czemu można zawiesić śrubokręt na gwoździu lub wewnętrzną wnękę do przechowywania zapasowych bitów.
Uchwyt jest tym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze. Powinien on wygodnie leżeć w dłoni, dopasować się do rozmiaru, nie ślizgać się podczas pracy. Trójkątny profil rękojeści najlepiej pasuje do ludzkiej dłoni. Dłoń nie ślizga się, jak ma to miejsce w przypadku okrągłego profilu, a zatem siła, jaką przenosi na łączniki, będzie maksymalna.
Materiał końcówek
Wydajność i koszt narzędzia zależą bezpośrednio od gatunku stali. Charakterystyka w tym zakresie wygląda następująco:
- Stal węglowa. Plus - niska cena. Minus - krótka żywotność.
- Stal chromowo-wanadowa. Najpopularniejszy materiał. Jest plastyczny, odkształca się pod dużym obciążeniem.
- Stal chromowo-molibdenowa. Słabo wytrzymuje naprężenia skrętne, dlatego nie nadaje się do prętów śrubokrętów.
- Stal stopowa S2. Dobrze znosi obciążenia udarowe, ale ma niską plastyczność.
- Stal SVCM. Łączy w sobie wszystkie zalety opisanych powyżej stali. Idealna do śrubokrętów.
Pręty są zabezpieczone przed korozją specjalną powłoką. W tym celu stosuje się chrom, nikiel, cynk i niektóre inne metale pasywne. Nie tylko chronią przed agresywnym środowiskiem zewnętrznym, ale także zwiększają twardość i nadają produktom piękny wygląd.
Inne cechy
Zasadniczo pręty mają okrągły przekrój. Kwadrat lub sześciokąt nie jest powszechny. Dla wkrętarek miniaturowych przeznaczonych do pracy w ciasnych przestrzeniach długość pręta wynosi 20-22 mm, dla śrubokrętów teleskopowych do 500 mm. Średnica wału zależy od oczekiwanych obciążeń narzędzia i rozmiaru końcówki. Końcówka śrubokręta powinna idealnie pasować w szczeliny odpowiednich śrub i wkrętów, być utwardzona i namagnesowana. Jeśli końcówka nie pasuje do rowka lub nie jest dostatecznie utwardzona, jej krawędzie szybko się zużywają. Ciemniejszy kolor końcówki zwykle wskazuje na dobre utwardzenie.