Kątowniki - stolarskie, budowlane, ślusarskie. Jaki kątownik najlepszy?

Udostępnij

Kątownik to narzędzie, które jest często używane przez ekipy budowlane czy zawodowych stolarzy. Między innymi majsterkowicze bardzo chętnie po nie sięgają wykonując różnorakie przeróbki i prace remontowe w domach czy biurach. Kątowniki przydają się wszędzie tam, gdzie precyzja jeśli chodzi o wyznaczanie kątów będzie bardzo ważna.

Rodzaje kątowników

W zależności od materiału, potrzeb i przeznaczenia można będzie wyróżnić różne rodzaje kątowników. Najprostszy podział to kątowniki drewniane oraz metalowe. Przyrządy wykonane są z drewna są tańsze, lżejsze i nie podlegają korozji. Ich wadą będzie między innymi to, że żywotność jest mniejsza i może dojść do wypaczenia w dłuższej perspektywie czasowej. Urządzenia metalowe będą trwalsze, ale są droższe i będą również cięższe. Można je używać w różnych warunkach atmosferycznych.

W przypadku prostych przyrządów nie będzie tam części ruchomych. Są one zbudowane z dwóch prostopadłych ramion na stałe połączonych pod kątem 90 stopni. Bardziej zaawansowany będzie kątownik składany, który ma dwa luźno łączone ze sobą ramiona, którymi będzie można poruszać. Inny podział to taki, który pozwala wyróżniać kątowniki stolarskie, ślusarskie i budowlane.

Kątowniki stolarskie

Kątownik stolarski będzie się składał z drewnianego ramienia i osadzonego pod kątem prostym drugiego ramienia z wąskiego paska sztywnej blachy. Najczęściej będzie miał również podziałkę milimetrową. Będzie pozwalał na wygodne znaczenia i mierzenia obrabianych materiałów drewnianych.

Kątownik stolarski może służyć między innymi do sprawdzenia czy jest kąt 90 stopni, aby wyznaczyć połowę kąta prostego, znajdować środek koła. Może być to również narzędzie pomocnicze przy wykonywaniu cięcia, tak by krawędzie były do siebie równoległe. Może służyć jako linijka czy ekierka. Używane są także w pełni metalowe kątowniki płaskie, które służą do wyznaczania linii oraz kątów prostych w dużych powierzchniach.

Kątownik ślusarski

Kątowniki ślusarskie są wykonywane z metalu i najczęściej występują w postaci dwóch ramion między którym znajduje się kąt prosty. Używane są do trasowania a także aby wygodnie sprawdzać kąt prosty. Takie sprawdzenie dokonuje się przez przyłożenie kątownika do powierzchni badanej. Jeśli kątownik dolega i nie ma prześwitów to oznacza, że kąt prosty istnieje.

mężczyzna pracujący w warsztacie

Jakie są rodzaje kątowników ślusarskich?

  • Plaski – ramiona o jednej grubości
  • Krawędziowy – krawędzie jednego z ramion są ścięte z obu stron
  • Płaski z podstawą stopy – używany przy płycie traserskiej
  • Z pogrubionym ramieniem
  • Pełny krawędziowy
  • Walcowy
  • Środkownik do wyznaczenia środka okręgu na cole walca
  • Nastawny
  • Równoramienny

Kątowniki budowlane

Kątowniki budowlane wykorzystuje się przy remontach i powstawaniu nowych obiektów. Wykonywane są ze stali hartowanej, konstrukcyjne i nierdzewnej jako jednolite albo łączone. Produkowany asortyment obejmuje różne wymiary kątowników.

Jaki kątownik jest najlepszy?

Kątownik ma teoretycznie proste zadanie, a mianowicie sprawdzenie czy istnieje kąt prosty między sąsiednimi ścianami. Sprawdzać można nim kąty zewnętrzne i wewnętrzne. Wykorzystywanie kątowników pozwala szybko dokonać takiego sprawdzenia, jednocześnie nie jest to zajmujące a specjalne ścięcie w górnej części sprawia, że można także wygodnie sprawdzać nawet jeśli góra krawędzi jest zaokrąglona. Kątowniki dostępne są w różnych opcjach, dzięki czemu pomiar kąta staje się możliwy w różnych warunkach i przy pracy z różnorakimi materiałami. W przypadku prac remontowych, budowlanych czy stolarskich posiadanie kątowników może się okazać ważne.