Osuszacze sprężonego powietrza są istotnymi elementami systemu sprężonego powietrza. Wilgoć w instalacji sprężarek jest nieunikniona, ale problemy, jakie stwarza ta wilgoć, mogą być poważne. Od zanieczyszczenia produktów końcowych po uszkodzenie maszyn pneumatycznych i innych elementów - pozostawienie wilgoci w układzie sprężarki nie jest rozwiązaniem. Właśnie w tym momencie do akcji wkracza osuszacz powietrza. Osuszacze są jednym z elementów wyposażenia (obok chłodnic końcowych), które pomagają osuszyć wilgotne powietrze, chroniąc w ten sposób instalację przed skutkami wilgoci. Ale jaki typ osuszacza sprężonego powietrza jest odpowiedni dla Ciebie?
Jak wybrać osuszacz sprężonego powietrza?
Zasadniczo osuszacz odpowiedniej wielkości powinien osuszać powietrze z taką szybkością, z jaką sprężarka wytwarza powietrze, aby spełnić wymagania procesu. Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co dotyczy sprężonego powietrza, dostępne są narzędzia obliczeniowe umożliwiające dokładne obliczenie właściwego osuszacza, a zgadywanie lub po prostu wymiana tego, co już było, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ostatecznie istnieje sześć głównych elementów, które należy obliczyć w celu dokładnego doboru właściwego osuszacza:
- Maksymalny przepływ powietrza w standardowych stopach sześciennych na minutę (scfm)
- Pożądany ciśnieniowy punkt rosy
- Ciśnienie powietrza wlotowego
- Temperatura powietrza wlotowego
- Temperatura powietrza otoczenia (i temperatura wody, jeśli skraplacz jest chłodzony wodą)
- Środowisko instalacji osuszacza
Osuszacze sorpcyjne mogą zapewnić bardzo niski punkt rosy, zwykle około -40°C /-40°F. Posiadanie powietrza o niezawodnym, przewidywalnym punkcie rosy może być ważne w przypadku wymagających zastosowań w takich branżach, jak farmaceutyczna i przetwórstwo żywności, a także w zastosowaniach wymagających powietrza o bardzo wysokiej jakości. Osuszacze ziębnicze zazwyczaj osiągają punkt rosy około 3°C, ale ich koszt zakupu, eksploatacji i konserwacji jest niższy niż koszt osuszaczy sorpcyjnych. W przypadku zastosowań, które wymagają suchego powietrza, ale nie wymagają krytycznego punktu rosy, doskonałym rozwiązaniem jest osuszacz chłodniczy.
Czy najlepiej kupić sprężarkę powietrza z wbudowanym (zintegrowanym) osuszaczem?
Ogólnie rzecz biorąc, tak! Szczególnie wtedy, gdy przestrzeń jest ograniczona i wymagane jest suche powietrze, warto kupić sprężarkę z wbudowanym osuszaczem. Zintegrowany osuszacz jest zaprojektowany tak, aby współpracował z odpowiednią sprężarką. Cały system jest umieszczony w obudowie, która minimalizuje wymaganą powierzchnię, obniża poziom hałasu podczas pracy oraz zapewnia oszczędności na kosztach instalacji i konserwacji.
Jak ważny jest wybór osuszacza w kontekście ogólnej wydajności systemu?
Może to być szczególnie ważne. Osuszacz sprężonego powietrza, który nie jest zoptymalizowany pod kątem wydajności, może z łatwością zwiększyć całkowity rachunek za energię o 10%, podczas gdy wydajny osuszacz sprężonego powietrza powinien wnosić maksymalnie tylko 2%. Wybrana technologia osuszania i wielkość osuszacza powinny być dostosowane do natężenia przepływu sprężonego powietrza i wymagań dotyczących jakości powietrza. Na przykład, jeśli zużycie sprężonego powietrza jest stosunkowo niewielkie, dodatkowy koszt energii potrzebny do oczyszczenia osuszacza bezcieplnego może zostać zrekompensowany przez niższy koszt urządzenia. Jednak w przypadku procesów o wyższym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze inwestycja w ogrzewany osuszacz z odmulaniem lub osuszacz z dmuchawą zwraca się dzięki wyższej efektywności energetycznej.
Innowacje w dziedzinie osuszaczy
W ciągu ostatnich pięciu lat osuszacze stały się mniejsze, co poprawia wykorzystanie przestrzeni. Lepsze sterowniki usprawniają zarządzanie systemem. Zaawansowana łączność umożliwia zdalne monitorowanie i serwisowanie. Prawdopodobnie najbardziej znaczącą zmianą jest dalszy rozwój osuszaczy czynnika chłodniczego z napędem o zmiennej prędkości obrotowej (VSD). W większości zakładów przemysłowych zapotrzebowanie na sprężone powietrze zmienia się, ale tradycyjna sprężarka powietrza ma tylko jedną prędkość: pełną wydajność. Jeśli potrzebna jest mniejsza ilość powietrza, zużywa się dużo energii i marnuje ją. Technologia VSD, zarówno w sprężarkach powietrza, jak i w osuszaczach, pozwala oszczędzać energię poprzez automatyczną regulację prędkości obrotowej silnika w celu dostosowania jej do zapotrzebowania na powietrze. W przypadku technologii osuszania zapewnia to również stały, stabilny punkt rosy przy jednoczesnej oszczędności energii.
Więcej informacji na temat najnowszych innowacji w dziedzinie osuszaczy chłodniczych i sorpcyjnych można znaleźć na stronie Dryers OverDew!