Który osuszacz sprężonego powietrza jest dla mnie odpowiedni?

Udostępnij

Osuszacze sprężonego powietrza są istotnymi elementami systemu sprężonego powietrza. Wilgoć w instalacji sprężarek jest nieunikniona, ale problemy, jakie stwarza ta wilgoć, mogą być poważne. Od zanieczyszczenia produktów końcowych po uszkodzenie maszyn pneumatycznych i innych elementów - pozostawienie wilgoci w układzie sprężarki nie jest rozwiązaniem. Właśnie w tym momencie do akcji wkracza osuszacz powietrza. Osuszacze są jednym z elementów wyposażenia (obok chłodnic końcowych), które pomagają osuszyć wilgotne powietrze, chroniąc w ten sposób instalację przed skutkami wilgoci. Ale jaki typ osuszacza sprężonego powietrza jest odpowiedni dla Ciebie?

Jak wybrać osuszacz sprężonego powietrza?

Zasadniczo osuszacz odpowiedniej wielkości powinien osuszać powietrze z taką szybkością, z jaką sprężarka wytwarza powietrze, aby spełnić wymagania procesu. Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co dotyczy sprężonego powietrza, dostępne są narzędzia obliczeniowe umożliwiające dokładne obliczenie właściwego osuszacza, a zgadywanie lub po prostu wymiana tego, co już było, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ostatecznie istnieje sześć głównych elementów, które należy obliczyć w celu dokładnego doboru właściwego osuszacza:

  1. Maksymalny przepływ powietrza w standardowych stopach sześciennych na minutę (scfm)
  2. Pożądany ciśnieniowy punkt rosy
  3. Ciśnienie powietrza wlotowego
  4. Temperatura powietrza wlotowego
  5. Temperatura powietrza otoczenia (i temperatura wody, jeśli skraplacz jest chłodzony wodą)
  6. Środowisko instalacji osuszacza

Osuszacze sorpcyjne mogą zapewnić bardzo niski punkt rosy, zwykle około -40°C /-40°F. Posiadanie powietrza o niezawodnym, przewidywalnym punkcie rosy może być ważne w przypadku wymagających zastosowań w takich branżach, jak farmaceutyczna i przetwórstwo żywności, a także w zastosowaniach wymagających powietrza o bardzo wysokiej jakości. Osuszacze ziębnicze zazwyczaj osiągają punkt rosy około 3°C, ale ich koszt zakupu, eksploatacji i konserwacji jest niższy niż koszt osuszaczy sorpcyjnych. W przypadku zastosowań, które wymagają suchego powietrza, ale nie wymagają krytycznego punktu rosy, doskonałym rozwiązaniem jest osuszacz chłodniczy.

Czy najlepiej kupić sprężarkę powietrza z wbudowanym (zintegrowanym) osuszaczem?

Ogólnie rzecz biorąc, tak! Szczególnie wtedy, gdy przestrzeń jest ograniczona i wymagane jest suche powietrze, warto kupić sprężarkę z wbudowanym osuszaczem. Zintegrowany osuszacz jest zaprojektowany tak, aby współpracował z odpowiednią sprężarką. Cały system jest umieszczony w obudowie, która minimalizuje wymaganą powierzchnię, obniża poziom hałasu podczas pracy oraz zapewnia oszczędności na kosztach instalacji i konserwacji.

Jak ważny jest wybór osuszacza w kontekście ogólnej wydajności systemu?

Może to być szczególnie ważne. Osuszacz sprężonego powietrza, który nie jest zoptymalizowany pod kątem wydajności, może z łatwością zwiększyć całkowity rachunek za energię o 10%, podczas gdy wydajny osuszacz sprężonego powietrza powinien wnosić maksymalnie tylko 2%. Wybrana technologia osuszania i wielkość osuszacza powinny być dostosowane do natężenia przepływu sprężonego powietrza i wymagań dotyczących jakości powietrza. Na przykład, jeśli zużycie sprężonego powietrza jest stosunkowo niewielkie, dodatkowy koszt energii potrzebny do oczyszczenia osuszacza bezcieplnego może zostać zrekompensowany przez niższy koszt urządzenia. Jednak w przypadku procesów o wyższym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze inwestycja w ogrzewany osuszacz z odmulaniem lub osuszacz z dmuchawą zwraca się dzięki wyższej efektywności energetycznej.

Innowacje w dziedzinie osuszaczy

W ciągu ostatnich pięciu lat osuszacze stały się mniejsze, co poprawia wykorzystanie przestrzeni. Lepsze sterowniki usprawniają zarządzanie systemem. Zaawansowana łączność umożliwia zdalne monitorowanie i serwisowanie. Prawdopodobnie najbardziej znaczącą zmianą jest dalszy rozwój osuszaczy czynnika chłodniczego z napędem o zmiennej prędkości obrotowej (VSD). W większości zakładów przemysłowych zapotrzebowanie na sprężone powietrze zmienia się, ale tradycyjna sprężarka powietrza ma tylko jedną prędkość: pełną wydajność. Jeśli potrzebna jest mniejsza ilość powietrza, zużywa się dużo energii i marnuje ją. Technologia VSD, zarówno w sprężarkach powietrza, jak i w osuszaczach, pozwala oszczędzać energię poprzez automatyczną regulację prędkości obrotowej silnika w celu dostosowania jej do zapotrzebowania na powietrze. W przypadku technologii osuszania zapewnia to również stały, stabilny punkt rosy przy jednoczesnej oszczędności energii.

Więcej informacji na temat najnowszych innowacji w dziedzinie osuszaczy chłodniczych i sorpcyjnych można znaleźć na stronie Dryers OverDew!