Przestrzegaj przepisów OSHA - nie używaj rur PVC

Udostępnij

Po raz pierwszy opatentowany w 1913 roku, polichlorek winylu (PVC) szybko stał się popularnym materiałem do izolacji przewodów, szczególnie podczas II wojny światowej. Z biegiem lat PVC został ulepszony, aby był bardziej lekki i odporny na chemikalia i stał się podstawą w branży budowlanej. Ostatecznie materiał ten zaczęły wykorzystywać branże od IT po tekstylia.

PVC nie odnosi się wyłącznie do rur. Może być stosowany jako powłoka ochronna do tkanin, przewodów i nadmuchiwanych konstrukcji, a także jako materiał na rury. Rury PVC są popularne, ponieważ są tanie i trwałe w wielu zastosowaniach. Nawadnianie trawników, instalacje wodno-kanalizacyjne i drenażowe to tylko niektóre z powszechnych zastosowań tego materiału. Jednakże, rury PVC nigdy nie powinny być używane w systemach sprężonego powietrza.

Od lat 80. ubiegłego wieku Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy

(OSHA) nie bez powodu zakazała stosowania rur PVC w większości zastosowań związanych ze sprężonym powietrzem (a także w innych zastosowaniach, takich jak instalacje wodociągowe w budynkach mieszkalnych). Ciśnienie, ciepło i aerozole smaru przechodzą przez rury, gdy tylko powietrze opuści początkowy etap sprężania. Każdy z tych czynników może mieć szkodliwy wpływ na materiał, ostatecznie powodując problemy - czasem katastrofalne w skutkach.

Systemy sprężonego powietrza mogą generować różne poziomy ciśnienia, w zależności od wymagań aplikacji. Ciśnienie to może z łatwością przekroczyć wytrzymałość rur PVC, powodując eksplozje wyrzucające odłamki w kierunku pracowników. Ciepło i smary mogą również ścierać rury, tworząc słabe punkty, które w połączeniu z ciśnieniem mogą pęknąć.

Rury z PVC mogą być używane w systemach sprężonego powietrza, jeśli są owinięte przewodem zatwierdzonym dla sprężonego powietrza. Chociaż może się to wydawać szybkim rozwiązaniem, operatorzy ostatecznie płacą za drugi system rur, który nadal nie jest tak trwały ani bezpieczny, jak inne opcje dostępne na rynku. PVC jest również zatwierdzony do stosowania sprężonego powietrza pod ziemią, gdzie zagrożenie dla pracowników jest mniejsze.

PVC stwarza wiele niepotrzebnych zagrożeń dla pracowników. Na rynku dostępnych jest wiele trwałych i bezpiecznych opcji, w tym aluminium, miedź i stal nierdzewna. Spośród nich najlepszym wyborem jest aluminium. Jest łatwe do skonfigurowania, nie wymaga pozwoleń cieplnych i nie wymaga spawania ani cięcia.

Niezależnie od wybranego materiału rur, należy upewnić się, że żaden z systemów sprężonego powietrza nie wykorzystuje rur PVC. Nie jest to zgodne z OSHA i nie leży w najlepszym interesie pracowników. Jeśli Twój system nadal wykorzystuje rury PVC, skontaktuj się z nami już dziś. Pomożemy Ci wymienić system na bezpieczną, zgodną z OSHA alternatywę.