Jeśli zależy nam na pomiarze wielkości geometrycznych elementów, które będą nam niezbędne nie tylko w produkcji, warsztacie, czy garażu, ale również w domu, z pewnością z pomocą przyjdzie nam suwmiarka. Z jej wykorzystaniem możemy poradzić sobie zarówno ze zdobyciem informacji na temat ich wymiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Suwmiarka pomoże nam również wówczas, gdy konieczne okaże się ocenienie głębokości danego rozwiązania. Zakresy pomiarowe suwmiarek przeważnie można zawrzeć w przedziale wynoszącym od 0 do 150 milimetrów, choć możemy spotkać się także ze sprzętem o znacznie większym zakresie, przeznaczonym do zadań specjalnych.
Poznaj rozmiary suwmiarek
Gdybyśmy chcieli analizować wygląd suwmiarki, z pewnością musielibyśmy zauważyć, że pewne części konstrukcyjne znajdą się w każdej z nich. Z sytuacją taką mamy do czynienia w odniesieniu do prowadnicy, wszystkie suwmiarki posiadają przy tym również przesuwany suwak, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Podobne do siebie są także powierzchnie pomiarowe oraz urządzenia odczytowe. Szukając właściwej suwmiarki powinniśmy pamiętać, że najpopularniejszym kryterium podziału jest to, które odnosi się do sposobu odczytu wartości mierzonego właśnie wymiaru. W tym kontekście możemy mówić o suwmiarkach noniuszowych, czujnikowych oraz elektronicznych znanych też jako cyfrowe. Pierwsze z nich nazywane są także analogowymi, a ich znakiem rozpoznawczym jest wykorzystanie podziałki kreskowej wykonanej na prowadnicy oraz tak zwanego noniusza znajdującego się na suwaku. Suwmiarki czujnikowe charakteryzuje obecność czujnika zegarowego, który, razem z zębatką, znajduje się na prowadnicy. Za najnowocześniejsze uważa się suwmiarki cyfrowe, a więc te, które na prowadnicy posiadają specjalny liniał pojemnościowy wyposażony w cyfrowy wyświetlacz.
Suwmiarki i ich budowa
Suwmiarka noniuszowa to przede wszystkim szczęki stała i ruchoma przeznaczone zarówno do wykonywania pomiarów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ważnym elementem budowy jest jednak także sam noniusz, dźwignia zacisku, podziałka milimetrowa oraz głębokościomierz. Suwmiarki, w zależności od potrzeb, są wytwarzane w różnych skalach, przed dokonaniem zakupu dobrze jest więc zadać sobie pytanie o to, co i w jaki sposób planujemy mierzyć. Sam noniusz, któremu zawdzięczają swoją nazwę, to podziałka pomocnicza. Jej obecność przyczynia się do tego, że odczyt na głównej podziałce kreskowej jest bardziej dokładny. Suwmiarki czujnikowe, podobnie jak noniuszowe, składają się z prowadnicy oraz z suwaka, który można przesuwać. Posiadają też powierzchnie pomiarowe oraz specjalne urządzenie odczytowe. Tym, co zwraca na nie uwagę, jest listwa zębata umieszczona na prowadnicy oraz wspomniany już czujnik zegarowy.
Poprawne odczytywanie wyników
Nie każda suwmiarka działa w ten sam sposób, przed wykonaniem pierwszych pomiarów wskazane jest więc dowiedzenie się, jak poprawnie odczytywać ich wyniki. Jeśli więc mamy do czynienia z suwmiarką analogową, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest rozsuniecie szczęk po to, aby umieścić w nich badany przez nas właśnie element. Kolejnym krokiem powinno być przesunięcie suwaka w taki sposób, aby płaszczyzny stykowe szczęk stykały się z krawędzią przedmioty. Zerowa kreska noniusza będzie nas informować o tym, jaka jest pełna liczba milimetrów. Jeśli interesuje nas także liczba po przecinku, informacje na jej temat otrzymamy analizując pierwszy numer kreski noniusza, jaki pokrywa się z kreską skali głównej urządzenia.