Klucze nasadowe - jak wybrać?

Udostępnij

Zestaw kluczy nasadowych to wszechstronny i wygodny zestaw akcesoriów, który zapewnia użytkownikom elastyczność w radzeniu sobie z różnymi rozmiarami i typami elementów złącznych, przede wszystkim przy dopasowania do różnorodnej gamy nakrętek i śrub. Zestawy są zwykle pakowane jako pojedyncze poręczne etui, pudełko lub woreczek z wieloma wymiennymi załącznikami.

Do czego służą klucze nasadowe?

W rzeczywistości istnieje tak wiele różnych kształtów i rozmiarów nakrętek, śrub i innych elementów złącznych, że żaden zestaw nasadek nie wyczerpie wszystkich możliwości. Najbardziej kompleksowe zestawy zawierają nasadki do większości typów elementów złącznych, ale nie do wszystkich możliwych rozmiarów. Zestawy służą przede wszystkim do dokręcania lub odkręcania szerokiej gamy rozmiarów i typów elementów złącznych. Są szczególnie szeroko stosowane przez mechaników zawodowych lub majsterkowiczów / entuzjastów w garażach zarówno komercyjnych, jak i domowych, ponieważ wiele standardowych zestawów nasadek zawiera rozmiary nasadek pasujące do najpopularniejszych wskaźników nakrętek i śrub w samochodach, ciężarówkach, autobusach lub innych pojazdach. Oprócz tego, że są wygodne i wszechstronne, zestawy mogą ułatwić niektóre trudne zadania.

Są idealne, gdy musimy poradzić sobie ze szczególnie twardymi lub zardzewiałymi łącznikami. W takim przypadku posiadanie zestawu nasadek zwykle daje użytkownikom możliwość wyboru nasadki z prawie idealnym dopasowaniem nad (lub w) daną nakrętkę lub łeb śruby.

Większość nasadek w pełni otacza nakrętkę lub łeb śruby, umożliwiając narzędziu znacznie lepszą przyczepność niż klucz szczękowy, oferując znacznie większy moment obrotowy.

Minimalizuje to również ryzyko ześlizgnięcia się narzędzia, co może potencjalnie spowodować obrażenia palców, kostek lub nadgarstków, a także kosztowne uszkodzenie narzędzi i osprzętu.

klucze płaskie i klucz nasadowy

Jak korzystać z zestawu kluczy?

Zestawy są na ogół bardzo proste w użyciu i prawie zawsze oferują bezproblemową funkcję szybkiej wymiany, dzięki czemu wymiana między różnymi rozmiarami nasadek na tym samym kluczu lub grzechotce jest dziecinnie prosta. Zestaw składa się z wielu różnych nasadek w różnych rozmiarach, które wsuwają się lub zatrzaskują na rękojeści klucza nasadowego. Pozwala to na elastyczność w obsłudze wielu różnych kształtów i średnic nakrętek i śrub oraz zapewnia znacznie większą wygodę, niż kiedy musimy nosić wiele pojedynczych kluczy.

Różne typy zestawów gniazd

Kluczową różnicą między zestawami jest zwykle zakres rozmiarów elementów złącznych, do których są przeznaczone. Jednak ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z różnych typów gniazd, które można kupić jako zestaw. Oto niektóre z bardziej popularnych odmian zestawów kluczy nasadowych:

Zestawy nasadek udarowych

Zestawy nasadek do wkrętarek udarowych działają podobnie jak każdy inny zestaw nasadek, z wyjątkiem tego, że są przeznaczone do użytku z elektronarzędziami, takimi jak klucze elektryczne lub pneumatyczne. Nasadki udarowe są generalnie kute z nieco bardziej miękkich, ale grubszych (a zatem mniej podatnych na pękanie) stopów, takich jak stal chromowo-molibdenowa, często zanurzanych lub powlekanych w celu zapewnienia lepszych właściwości antykorozyjnych.

Zestawy do mocowania elementów mierzonych w calach

Zestawy te są przeznaczone do mocowania elementów złącznych, których łby są mierzone w calach i ułamkach cali. Chociaż był to kiedyś akceptowany standard, większość innych krajów na całym świecie preferuje dziś system metryczny.

Zestawy głębokich kluczy

Są również szerzej dostępne w mniejszych zestawach lub jako osobne elementy - poza warsztatami samochodowymi, dość często można spotkać te zestawy w lepiej wyposażonych warsztatach majsterkowiczów.

Zestaw nasadek sześciokątnych

Zestaw nasadek sześciokątnych, jest zaprojektowany tak, aby pasował do standardowej sześciokątnej nakrętki lub łba śruby. Są to najpopularniejsze typy gniazd.