Zrozumienie napędów o zmiennej częstotliwości, część II

Udostępnij

W tym tygodniu kontynuujemy naszą serię dotyczącą zrozumienia napędów o zmiennej częstotliwości i odpowiednich zastosowań, omawiając napędy o zmiennej prędkości dla śrubowych sprężarek powietrza. Jeśli przegapiłeś część I serii, możesz ją przeczytać tutaj: Understanding Variable Frequency Drives, Part I.

Napędy o zmiennej prędkości (VSD) są wykorzystywane w aplikacjach do przyspieszania i zwalniania silnika elektrycznego, tak aby moc wyjściowa maszyny odpowiadała zapotrzebowaniu systemu. W zależności od procesu, napęd o zmiennej prędkości nie tylko pomaga zakładowi zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną poprzez uruchomienie procesu tylko na tyle, aby zaspokoić zapotrzebowanie, ale może również dostosować proces, aby zapewnić dostawy produktów na czas do innych części zakładu. W systemach sprężonego powietrza utrzymywanie ciśnienia dostarczanego do zakładu na stałym, niższym poziomie, zamiast korzystania z pasma ciśnienia sprężarki o stałej prędkości, zmniejsza ilość powietrza traconego przez nieszczelności.

Jak VSD oszczędzają energię?

Większość sterowników VSD jest wykorzystywana do sterowania pompami lub wentylatorami i oszczędza energię poprzez pracę pompy lub wentylatora z odpowiednią prędkością dostosowaną do zapotrzebowania. Ponieważ krzywe momentu obrotowego i mocy w tych zastosowaniach są zgodne z tym, co określa się mianem krzywej zmiennego momentu obrotowego, dzięki zastosowaniu VSD można uzyskać ogromne oszczędności energii. Na przykład, aplikacja pompy odśrodkowej, w której prędkość silnika jest zmniejszona do 80 procent obrotów na minutę przy pełnym obciążeniu, może skutkować zużyciem energii (BHP) na poziomie 51,2 procent zużycia energii przy pełnym obciążeniu. Ta wykładnicza oszczędność energii sprawia, że zakup napędu jest wart początkowej inwestycji w tego typu aplikacji.

Należy zauważyć, że większość sprzedawanych napędów o zmiennej prędkości jest przeznaczona do aplikacji ze zmiennym momentem obrotowym ze względu na wielkość oszczędności, które można uzyskać przy zastosowaniu VSD w tej aplikacji.

Napędy do sprężarek wyporowych a sprężarki odśrodkowe

W branży sprężonego powietrza obciążenia związane ze zmiennym momentem obrotowym występują w sprężarkach odśrodkowych, a liniowe krzywe momentu obrotowego - w sprężarkach śrubowych wyporowych.

Jak widać na powyższym wykresie, sprężarki śrubowe mają płaską krzywą momentu obrotowego w pełnym zakresie obrotów, co znacznie różni się od krzywej momentu obrotowego sprężarek odśrodkowych. Jeśli napęd zaprojektowany dla aplikacji ze zmiennym momentem obrotowym jest używany w aplikacji z liniowym momentem obrotowym, nie będzie w stanie zapewnić wystarczającego momentu obrotowego w dolnym zakresie obrotów. Niewłaściwe zastosowanie napędu do danej aplikacji skróci żywotność silnika i napędu w sprężarce.

Napęd zaprojektowany specjalnie dla sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju

W 2014 roku w serii sprężarek GA37-90kW VSD firmy Atlas Copco zaczęto stosować pierwszy napęd zaprojektowany specjalnie dla śrubowych sprężarek powietrza z wtryskiem oleju. Do czasu wprowadzenia napędu Atlas Copco Neos, sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju korzystały z napędów pierwotnie zaprojektowanych do innych zastosowań. Aby dowiedzieć się więcej o napędzie Neos firmy Atlas Copco, zapoznaj się z poniższymi artykułami lub po prostu wypełnij formularz zapytania ofertowego, a przedstawiciel firmy Atlas Copco wkrótce się z Tobą skontaktuje.