Zastosowanie pomp próżniowych w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy w zakładach pakowania żywności

Udostępnij

Pompy próżniowe od dawna są wykorzystywane do usuwania tlenu z opakowań z tworzyw sztucznych w celu przedłużenia okresu przydatności produktów spożywczych. Pakowanie próżniowe pomaga chronić smak i wyeliminować lub ograniczyć kontakt z bakteriami i innymi elementami, które mogą zmienić smak i jakość żywności.

Tradycyjnie, zakłady pakowania żywności stosowały w tych procesach obrotowe łopatkowe pompy próżniowe, włączając je rano i uruchamiając przez cały dzień.

Jak działają obrotowe pompy łopatkowe

Pompy łopatkowe to pompy wyporowe, które składają się z łopatek umieszczonych w zamontowanym z przesunięciem wirniku wewnątrz cylindra pompy. Dzięki sile odśrodkowej łopatki wysuwają się z wirnika, jednocześnie uszczelniając i utrzymując kontakt z obudową pompy. Powietrze zostaje uwięzione pomiędzy wirnikiem a łopatkami, co zwiększa objętość komórki i tworzy komory, do których wpływa płyn.

Komory zmniejszają się w miarę jak łopatki obracają się i cofają, powodując wydostanie się uwięzionego powietrza przez port wylotowy. Ponieważ łopatki są w ciągłym kontakcie z wirnikiem i obudową pompy, powoduje to zużycie pompy.

Testowanie pomp śrubowych

W ostatnich latach zakłady pakowania mięsa przetestowały technologię próżniową wykorzystującą śrubę obrotową jako alternatywę dla pomp łopatkowych. Wiele z nich zauważyło znaczny wzrost niezawodności, efektywności energetycznej i niższe koszty konserwacji.

  • Niezawodność - śrubowe pompy próżniowe wyposażone są w bezkontaktowy mechanizm znajdujący się w obudowie pompy, dzięki czemu zużycie jest minimalne, a potrzeba konserwacji mniejsza.
  • Sprawność energetyczna - zakłady pakowania żywności często wykorzystują obrotowe łopatkowe pompy próżniowe o mocy 25 KM. Przejście na obrotową pompę śrubową o mocy 15 KM z technologią napędu o zmiennej prędkości (VSD) może pomóc klientom w uzyskaniu większego przepływu przy mocy zainstalowanej mniejszej o 40 procent.
  • Niższe koszty konserwacji - Pompy łopatkowe mają okresy między konserwacją 750-1 500 godzin i są zwykle remontowane co 3-4 lata lub co 16 000 godzin pracy, natomiast pompy śrubowe wymagają konserwacji po 8 000 godzin i mogą przepracować 48 000 godzin przed remontem.

Wymiana pomp łopatkowych na śrubowe może być niezawodnym i opłacalnym rozwiązaniem dla zakładu pakującego żywność. W zakładach, w których dokonano zmiany, odnotowano dłuższe okresy pomiędzy remontami, wyższe natężenie przepływu przy minimalnej mocy absorbowanej oraz wydłużenie czasu sprawności. Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertem ds. rozwiązań próżniowych już dziś.