Sprężarki z tłokiem żeliwnym i aluminiowym

Udostępnij

Sprężarki tłokowe to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony typ przemysłowych sprężarek powietrza, opierający się na zasadzie wyporu w celu zwiększenia ciśnienia zamkniętej objętości gazu lub powietrza. Chociaż można je znaleźć w wielu różnych miejscach, sprężarki te najczęściej znajdują się w garażach dla majsterkowiczów, warsztatach hobbystycznych oraz pełnoprawnych warsztatach samochodowych i mechanicznych. Są uniwersalne - dostępne w różnych konfiguracjach, w tym jednostronnego działania, dwustronnego działania, smarowane olejem lub bezolejowe. Są ekonomiczne - tańsze od technologii sprężarek śrubowych. I czasami są przenośne - są to urządzenia użytkowe w świecie pracy.

Rodzaje materiałów sprężarek tłokowych

W przypadku tłokowych sprężarek powietrza rodzaj materiału odnosi się do metalu zastosowanego w pompie lub wale otaczającym tłok. Sprężarki te są zazwyczaj zbudowane z jednego z dwóch materiałów - żeliwa lub aluminium. Zamierzamy podać szybki podział różnic między nimi. Najpierw przyjrzyjmy się charakterystyce tych dwóch powszechnych i uniwersalnych materiałów.

      1. Sprężarki tłokowe z żeliwa. Żeliwo ma doskonałą wytrzymałość na ściskanie, czyli zdolność do wytrzymywania obciążeń, które zmniejszyłyby jego rozmiar. Jest to doskonały amortyzator! Sprężarki tłokowe wykonane z żeliwa mają również długie okresy międzyobsługowe i charakteryzują się wysoką wydajnością chłodzenia. Ponieważ żeliwo jest bardzo trwałe i znacznie cięższe od aluminium, jest ono idealnym materiałem dla sprężarek, które muszą pracować w ciężkich warunkach i w ekstremalnych warunkach.
    1. Sprężarki z tłokiem aluminiowym. Aluminium ma niską gęstość, a zatem niską wagę; ma również wysoką wytrzymałość, doskonałą ciągliwość, łatwą obróbkę, doskonałą odporność na korozję oraz dobrą przewodność cieplną i elektryczną. Niska gęstość sprawia, że jest to idealny materiał na lekkie sprężarki, które łatwiej jest transportować, instalować i przenosić.

Czy dla mojego zastosowania lepsze jest żeliwo czy aluminium?

Ostatecznie liczy się przede wszystkim wydajność i trwałość. Mobilność i łatwość użytkowania to inne podstawowe kwestie, które należy rozważyć. Ogólna zasada wyboru między aluminium a żeliwem jest następująca: jeśli potrzebna jest mała, elastyczna sprężarka, która będzie często przenoszona z miejsca na miejsce, to aluminium jest prawdopodobnie materiałem, który należy wybrać. Jeśli jednak najważniejsza jest dla Ciebie trwałość, sprężarka będzie stała i będzie musiała niezawodnie działać w trudnych warunkach, to prawdopodobnie wybierzesz model żeliwny.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty sprężarek tłokowych z żeliwa i aluminium? Odwiedź nas na stronie www.atlascopco.com/air-usa!