Zmniejszanie luki energetycznej: efektywność energetyczna w przemyśle oczyszczania ścieków przemysłowych

Udostępnij

Czy wiesz, że 70 procent kosztów eksploatacji sprężarki powietrza to koszty energii? W rzeczywistości wyprodukowanie 1 kW sprężonego powietrza kosztuje tyle, co wyprodukowanie 8 kW energii elektrycznej.

Widać więc, że do wytworzenia powietrza potrzeba dużo energii. W typowej biologicznej oczyszczalni ścieków system dmuchaw napowietrzających odpowiada nawet za 70 procent całkowitego zużycia energii. Niestety rachunek za energię elektryczną nie jest podzielony na kategorie, więc trudno jest sobie uświadomić, ile tak naprawdę wydajemy na zasilanie dmuchawy napowietrzającej lub systemu sprężonego powietrza.

Ponieważ zużycie energii stanowi tak dużą część kosztów, poprawa efektywności energetycznej jest dobrym pierwszym krokiem na drodze do oszczędności energii.

Ile można zaoszczędzić?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych na temat efektywności energetycznej zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych, "Systemy wody pitnej i kanalizacji odpowiadają za około 3-4 procent zużycia energii w Stanach Zjednoczonych, przyczyniając się do emisji ponad 45 milionów ton gazów cieplarnianych rocznie. Ponadto zakłady wodociągowe i kanalizacyjne są zazwyczaj największymi konsumentami energii w samorządach miejskich, odpowiadając za 30-40 procent całkowitej zużywanej energii.

"Badania szacują potencjalne oszczędności na poziomie 15-30 procent, które są łatwo osiągalne w oczyszczalniach ścieków, ze znacznymi zwrotami finansowymi w tysiącach dolarów i w okresach zwrotu wynoszących zaledwie kilka miesięcy do kilku lat."

Jednym ze sposobów na rozpoczęcie oszczędzania przez oczyszczalnie ścieków - i inne zakłady przemysłowe - jest przestawienie się na bardziej energooszczędną technologię. Dmuchawa śrubowa ZS firmy Atlas Copco jest średnio o 30% bardziej wydajna niż tradycyjna dmuchawa krzywkowa typu Roots, która jest zwykle używana w oczyszczalniach ścieków. Dzięki prostej modernizacji do bardziej energooszczędnych dmuchaw branża oczyszczania ścieków może zaoszczędzić miliony dolarów rocznie.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz zaoszczędzić 30 procent na rachunku za energię? Skontaktuj się z nami lub zostaw komentarz poniżej. Jeśli chcesz regularnie otrzymywać wskazówki i artykuły na tematy związane ze sprężonym powietrzem, zapisz się, aby otrzymywać nasze cotygodniowe wiadomości podsumowujące i dołącz do rozmowy.