Zaoszczędź 35 procent! Kup VSD!

Udostępnij

Proszę wybaczyć ten nagłówek. W tym sezonie wakacyjnym widzieliśmy o kilka za dużo ulotek reklamowych.

Technologia napędów o zmiennej prędkości (VSD) to temat, o którym dużo mówimy. Do tego stopnia, że czasami mamy wrażenie, że wbijamy go w ziemię. Ale ponieważ jest to tak ważne, w tym roku zajmiemy się technologią VSD jeszcze raz - a potem obiecujemy, że nie będziemy o niej wspominać aż do 2013 roku.

Wartość technologii VSD sprowadza się do jednej uniwersalnej prawdy: prosty model ekonomiczny polegający na dopasowaniu podaży do popytu optymalizuje wydajność i pomaga kontrolować koszty. Ta sama filozofia jest prawdziwa w przypadku produkcji sprężonego powietrza.

Nawet w zakładach, które pracują w sposób ciągły, przez całą dobę, mogą występować cykle, w których przerwy w produkcji stwarzają możliwości oszczędzania energii. Na przykład w tygodniu jest 168 godzin, a większość systemów sprężonego powietrza wymaga pełnej wydajności tylko między 60 a 100 godzinami, czyli mniej więcej przez połowę tego czasu. Jeśli sprężarka powietrza pracuje na 100 procent, aby zaspokoić zapotrzebowanie, które stanowi tylko 50 procent jej maksymalnej wydajności, to połowa energii potrzebnej do jej zasilania jest natychmiast marnowana. Sprężarki powietrza z napędem o zmiennej prędkości obrotowej w sposób ciągły i automatyczny dostosowują produkcję i wydajność sprężonego powietrza do zmieniającego się zapotrzebowania na energię elektryczną - poniżej znajduje się animacja ilustrująca to zagadnienie.

Nie rozwodzilibyśmy się tak bardzo nad kwestią VSD, gdyby statystyki zebrane podczas oceny systemu sprężonego powietrza i analizy wydajności nie wskazywały, że większość zastosowań sprężarek powietrza idealnie nadaje się do VSD. Jeśli na podstawie oceny systemu udowodniono, że sprężarki powietrza w zakładzie mieszczą się w przedziale 10 procent, można przestać czytać.

Jeśli nie, to należy wiedzieć, że w porównaniu ze sprężarką o stałym napędzie, sprężarka o zmiennej prędkości obrotowej, dobrana do tego samego zastosowania końcowego, zużywa średnio o 35% mniej energii. Daje to bardzo duże oszczędności.

Oto przykład. Producent wykorzystuje sprężarkę powietrza o mocy 200 KM przez 24 godziny na dobę przy koszcie 8 centów za kWh. Przy cenie 8 centów za kWh roczny koszt eksploatacji tej sprężarki wynosi 110 062 USD, a w ciągu pięciu lat - ponad 550 000 USD. Przejście na sprężarkę VSD może potencjalnie przynieść temu obiektowi oszczędności w wysokości 38 521 USD rocznie lub 192 608 USD w ciągu pięciu lat.

Jeśli połączyć te oszczędności z wyższą wydajnością uzyskiwaną przy wymianie starszego sprzętu na nowsze, bardziej efektywne sprężarki, zwrot z inwestycji następuje często w ciągu dwóch lat.

A to jest po prostu mądry interes.