Wydobycie rudy żelaza w odległych miejscach

Udostępnij

Żelazo, czwarty najbardziej powszechny pierwiastek występujący w skorupie ziemskiej, zajmuje pierwsze miejsce w produkcji górniczej i stanowi 39% globalnego wydobycia metali. Wydobycie rudy żelaza to kwitnący przemysł, ale praca w kopalni często ma swoją cenę.

Kopalnie często znajdują się w odległych miejscach i trudnych warunkach. W odległej północno-wschodniej Norwegii, położonej około 400 km nad kołem podbiegunowym, w zimie w kopalni Sydvaranger temperatury mogą spadać do -31 stopni Fahrenheita.

Ponieważ sprężone powietrze jest wykorzystywane w krytycznych zastosowaniach górniczych, takich jak ługowanie na hałdzie i oczyszczanie ścieków, niezawodny sprzęt jest koniecznością. Mówiąc wprost: jeśli powietrze zamarza, produkcja zostaje wstrzymana. Aby złagodzić ekstremalne temperatury, firma korzysta z osuszaczy BD firmy Atlas Copco, które oferują czyste i suche powietrze o gwarantowanym punkcie rosy wynoszącym co najmniej -40 stopni.

Niezawodny sprzęt, dostęp do części zamiennych, lokalne wsparcie serwisowe i efektywność energetyczna stają się coraz ważniejsze dla branży górniczej. Chociaż sprężarki zainstalowane w kopalni rudy żelaza Sydvaranger nie są największymi odbiorcami energii w zakładzie, to wzrost efektywności dzięki bezolejowej sprężarce powietrza ZR VSD doprowadził do zminimalizowania kosztów operacyjnych, zwiększenia wydajności i oszczędności energii do 35%. Ponadto umowa serwisowa na 24 godziny pozwala firmie na codzienne planowanie i dostosowywanie konserwacji systemu sprężonego powietrza.

Przemysł górniczy nigdy nie śpi. Zastosowania w górnictwie rud żelaza wymagają całodobowej niezawodności oraz łatwego dostępu do serwisu i wsparcia. Wierzymy, że nawet najbardziej odległe lokalizacje i najtrudniejsze środowiska zasługują na globalną sieć serwisu i wsparcia.