Zrozumienie, dlaczego VSD robi różnicę

Udostępnij

W ekonomii równowaga rynkowa jest osiągana, gdy podaż i popyt są równe. Jest to punkt optymalnej równowagi, w którym klienci otrzymują dobra, na które mają zapotrzebowanie, a dostawcy produkują tylko tyle, aby zaspokoić to zapotrzebowanie. Osiągnięcie równowagi rynkowej oznacza, że nie ma nieefektywności alokacyjnej i żadne dobra nie są marnowane.

W przypadku sprężonego powietrza równie ważne jest dopasowanie podaży powietrza do jego zapotrzebowania, tak aby osiągnąć najwyższy poziom efektywności energetycznej. Według Instytutu Sprężonego Powietrza i Gazu wiele instalacji sprężonego powietrza pracuje z pełną wydajnością tylko przez około 60 do 100 godzin tygodniowo, co oznacza, że przez pozostałe 68 do 108 godzin pracują z częściowym obciążeniem. Sprężarki siedzą bezczynnie i marnują energię, a zmiennego zapotrzebowania nie da się zaspokoić bez ciągłego uruchamiania i wyłączania silnika sprężarki.

Technologia napędu o zmiennej prędkości (VSD) została stworzona w celu zaspokojenia zmiennego zapotrzebowania na powietrze poprzez zastosowanie specjalnego napędu do sterowania prędkością urządzenia i utrzymania stałego ciśnienia tłoczenia. Poprzez zmianę częstotliwości i napięcia silnika elektrycznego można sterować jego pracą w zależności od zapotrzebowania na powietrze.

Efektywność energetyczna

Gdy sprężarki VSD są odpowiednio dobrane do zastosowań końcowych, mogą przynieść znaczne oszczędności energii i lepszą ogólną wydajność. Średnio firmy mogą zaoszczędzić do 35% kosztów energii związanych ze sprężarkami.

Mniej naprężeń mechanicznych

System VSD wykorzystuje falownik do łagodnego rozruchu podczas zwiększania prędkości silnika. Ten proces rozruchu eliminuje szczytowe wartości poboru prądu, które są powszechne w przypadku silników o stałej prędkości. Dzięki łagodnemu rozruchowi występuje mniej naprężeń mechanicznych, które mogą skrócić okres eksploatacji urządzenia.

Zachęty w postaci rabatów

Niektóre państwa i lokalne gminy nagradzają firmy za inwestowanie w energooszczędny sprzęt produkcyjny, który może obejmować technologię VSD. Nagrody te mogą mieć formę rabatów i innych zachęt finansowych. Należy skontaktować się z władzami lokalnymi, aby sprawdzić, czy technologia VSD kwalifikuje się do uzyskania rabatów w danym zakładzie.

Wiele zastosowań sprężarek powietrza może skorzystać z technologii VSD, oszczędzając energię na nieefektywnym uruchamianiu i zatrzymywaniu systemu. Aby sprawdzić, czy możesz odnieść korzyści z przejścia na technologię VSD, zostaw nam komentarz poniżej lub skontaktuj się z ekspertem firmy Atlas Copco już dziś.