Rąbanie drewna siekierą - jak robić to poprawnie?

Udostępnij

Kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy, wiele osób decyduje się na zrobienie zapasów drewna. Jest to szczególnie ważne dla tych wszystkich, którzy posiadają tradycyjne piece centralne. Z reguły kupujemy długie bale o różnorodnej grubości, które będziemy musieli zarówno pociąć, jak i w dalszej odległości porąbać. Ta druga czynność wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. W jaki sposób poprawnie rąbać drewno siekierką? Kiedy należy to robić? Jak skutecznie wybrać siekierkę przeznaczoną do rąbania? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Sposób na rąbanie drewna

Rąbanie drewna powinno odbywać się przede wszystkim w sposób bezpieczny. Taka praca jest kontuzjogenna, bowiem podczas tego typu czynności musimy liczyć się z możliwością zranienia skóry lub oczu w przypadku nieprawidłowego zabezpieczenia się. Dodatkowo niekiedy trzonek może upaść nam na stopę. Właśnie dlatego kluczowa jest kwestia prawidłowo dobranego ubrania ochronnego. Kiedy pracujemy zatem przy obróbce drewna, warto wyposażyć się w okulary ochronne, rękawice robocze, utwardzane, całe obuwie. Nie zapominajmy o przygotowaniu miejsca pracy. Wszelkie czynności warto wykonywać na stabilnym pniaku, który musi znajdować się na stabilnym podłożu. Teraz zajmujemy odpowiednią pozycję. Drewno powinno być oddalone w okolicach około 40 cm. Najłatwiej rozłupać je poprzez proste uderzenia z góry na dół. Aby tego dokonać, powinniśmy trzymać siekierę w obu dłoniach, najlepiej za koniec trzonka, pamiętając przy tym o uginaniu kolan. Uderzajmy w rdzeń drewna, co zwiększy naszą skuteczność i zminimalizuje liczbę ruchów. Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem, wówczas możemy odwrócić siekierkę o 180 stopni i wypróbować uderzenia od drugiej strony w pniak. Właśnie w taki sposób często dochodzi do rozłupania.

Kiedy rąbać drewno?

Drewno powinniśmy rąbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlaczego jest to tak istotne? Okazuje się, że kiedy jest świeżo ścięte lub zakupione w tartaku, wówczas mamy do czynienia z dużym stopniem wilgotności. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że nie pali się ono w sposób prawidłowy, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Najlepiej tego typu czynności wykonywać wczesną wiosną. Z reguły jednak z porąbanego drewna korzysta się dopiero w następnym roku, kiedy mamy pewność, że stopnień wilgotności znacznie zmalał. Oczywiście rąbanie drewna powinno dokonywać się wtedy, gdy zaczyna go brakować, jednocześnie posiadamy tradycyjny piec do ogrzewania centralnego.

siekiera

Jak rąbać drewno do kominka?

Kiedy decydujemy się na rąbanie drewna do kominka, powinniśmy postępować niemalże identycznie, jak w przypadku drewna do pieca. Warto jednak zastanowić się nad tym czy nie podzielić wówczas opału na mniejsze części. Z reguły kominki wyróżniają się tym, że ich wymiary nie są duże, podobnie jak komora przeznaczona do spalania. Dodatkowo mniejsze kawałki to gwarancja dokładnego i równomiernego palenia. Do palenia najlepszym rozwiązaniem wydaje się być drewno liściaste, takie jak chociażby akacja, brzoza, dąb. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że mamy do czynienia z równomiernym spalaniem w przypadku dobrego wysuszenia, a to wbrew pozorom ma duże znaczenie w przypadku niewielkiego kominka domowego.

Jak wybrać siekierkę do rąbania?

Rąbanie drewna powinno odbywać się za pomocą specjalnej siekiery. Narzędzia te są bardzo łatwe w budowie, bowiem składają się jedynie z trzonka i głowicy. Jest to jeden z łatwiejszych przyrządów, którym bez większych problemów poradzimy sobie z rozłupywaniem drewna. Egzemplarze dostępne na rynku charakteryzują się podobną budową. Trzonki mogą być wykonane z różnych materiałów, ważna jest jednak ich wytrzymałość. Wyróżnić możemy 3 rodzaje siekiery: uniwersalna, rozłupująca i toporek. Ta pierwsza sprawdzi się do tradycyjnego rąbania, druga wyróżnia się masywnym i długim, prostym członkiem, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku dużej ilości drewna. Toporek wyróżnia się lekkością i poręcznością.