Frezowanie to podstawowy zabieg jeśli chodzi o obróbkę materiałów. Efektywność takiego procesu będzie uzależniona od tego jakie stosowane są narzędzia i frezy. W obróbce drewna ważna będzie dokładność, stąd wybór odpowiedniego frezu może być problemowy. Jak więc wybrać frez jeśli się go wcześniej nie sprawdzi? Wybierając się do sklepu nie mamy możliwości wypróbowania elementu od ręki, stąd wybór takiego narzędzia jest trudny. Postaramy się podpowiedzieć jak wybrać frez do drewna.
Zastosowanie frezów
Frezy są wykorzystywane do pracy z drewnem i spotkamy je w zakładach meblarskich. Są one elementem frezarek z różną budową. Spotkamy propozycje górnowrzecionowe i stacjonarne, które będą uniwersalnym odpowiednikiem narzędzia. Co do frezów na rynku spotkamy szeroki podział oraz wybór. Budowa oraz zastosowanie się między sobą różni, dlatego chcemy to nieco przybliżyć.
Podział frezów ze względu na przeznaczenie:
- Do powierzchni płaskich
- Do obróbki płaszczyzn
- Pogłębianie
- Gwintowanie
- Zaokrąglanie
- Fazowanie
- Profilowanie
- Rowkujące
Podział ze względu na materiał bazowy frezu:
- Stal szybkotnąca
- Stal kobaltowa
- Węglin spiekany
- Stal proszkowa
- Płytka diamentowa
Podział ze względu na sposób mocowania frezu:
- Nasadzane;
- Trzpieniowe.
Czy średnica trzpienia jest ważna?
Chcąc kupować frez trzeba będzie brać pod uwagę kilka ważnych elementów. Między innymi ważny będzie materiał bazowy, przeznaczenie i średnica trzpienia. W poszczególnych produktach odróżnić można je od siebie co jest uwarunkowane szerokością otworu we frezarkach Dobór odpowiedniego elementu będzie ważny i uzależnione będzie od tego z jakim urządzeniem pracujemy. Dopasowanie średnicy jest ważne, ponieważ jeśli tutaj popełni się błąd to potem można narazić się na dodatkowe koszty.
Frezy z łożyskiem i bez. Czym się różnią?
Frezy, które mają różne przeznaczenie będą różnić się od siebie ilością nacięć czy występowaniem łożyska. Dlatego każde takie urządzenie jest inne i dużo zależy od tego jaki sprzęt i do czego będzie potrzebny. Warto na pewno na występowanie łożyska zwrócić uwagę. Tylko mówimy tutaj o górnych i dolnych a jeśli chodzi o ich rolę to mogą one umożliwiać pracę z szablonem, prowadzenie frezu po wzorniku, który jest umieszczony nad materiałem frezowanym, zmniejsza opory toczenia.
Czy warto kupować tanie frezy?
Dylemat, których tak naprawdę trudno będzie rozwiązań, ponieważ większości z nas słowo tani będzie kojarzyło się z niską jakością. W przypadku frezów do drewna, które mają ostrza z węglika można mówić o zróżnicowaniu tych propozycji i tutaj istotne będzie to jaka ilość materiału była użyta do przygotowania takich ostrzy. Dlatego jednocześnie będzie się można również spodziewać, że cena będzie w takim przypadku większa. Z drugiej strony w związku z tym, że frez się zużywa pytanie czy lepiej mieć jeden za 100 złotych czy czasami może lepiej sprawdzi się 10 frezów za 10 złotych. Jeśli wybieramy frez do pracy musimy zwrócić uwagę na takie elementy jak Typ frezu, który trzeba dobrać do dostępnych narzędzi. Bierzemy pod uwagę także budowę frezu, gdzie te z węglika mają wysoką odporność więc jeśli chodzi o pracę z drewnem będą się dobrze sprawdzać. Wybieramy także rozmiar frezu dopasowany do charakterystyki pracy jaką będzie się wykonywać.
Gdy już mamy wybrany model nie musimy od razu decydować się na najdroższy wyrób, ponieważ nie zawsze to będzie najważniejsze. Frezowanie to taka praca, w trakcie której często trzeba wykorzystywać kilka różnych frezów, dlatego nie jakość a ilość elementów wykonujących zadania będzie tutaj bardzo często ważniejsza.