Jak duży wpływ mają spadki ciśnienia na Twój system sprężonego powietrza?

Udostępnij

Większość ludzi może być zaskoczona, że największym kosztem związanym z wytwarzaniem sprężonego powietrza nie są koszty kapitałowe związane ze sprężarką, ale raczej energia potrzebna do jej zasilania. W związku z tym, a nawet niezależnie od tego faktu, sensowne jest utrzymywanie kosztów energii na niskim poziomie.

Jednym ze sposobów jest unikanie spadków ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza poprzez optymalizację konfiguracji rurociągów. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to "czy lepsza jest wersja klasycznej piosenki ska Pressure Drop, oryginał Toots & The Maytals czy cover The Clash?" Drugie pytanie powinno brzmieć: "czy mój projekt instalacji rurowej optymalizuje transfer sprężonego powietrza o pożądanym przepływie i ciśnieniu do punktu użycia?". Zwiększenie rozmiaru rur z 2" do 3" może zmniejszyć spadek ciśnienia nawet o 50 procent. Skrócenie drogi, jaką musi pokonać powietrze, może dodatkowo zmniejszyć spadek ciśnienia o około 30 procent.

Dodatkowo, im większy przepływ próbujesz wprowadzić przez rurę, tym większy będzie spadek ciśnienia. Spadek ciśnienia w systemie rurowym wzrasta wraz z kwadratem wzrostu przepływu, co oznacza, że jeśli podwoisz przepływ, spadek ciśnienia wzrośnie czterokrotnie. Rurociągi dystrybucji powietrza powinny mieć wystarczająco dużą średnicę, aby zminimalizować spadek ciśnienia.

Każda redukcja o 2 psig zmniejsza zużycie energii o 1 procent. Sprawdź, jakie ciśnienie osiągasz i nie podkręcaj ciśnienia, aby zrekompensować nieszczelności lub spadki ciśnienia spowodowane problemami z rurociągami lub zatkanymi filtrami. Należy raczej naprawić nieszczelności, a prawdopodobnie będzie można obniżyć ciśnienie.

Uncja prewencji bije na głowę funt lekarstwa, więc bądź proaktywny i przyjrzyj się swojemu systemowi rur. Czysta, sucha rura oznacza, że masz dobrej jakości powietrze i nie powinna mieć problemów z korozją. Kurz w rurach jest spowodowany cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu. Jeśli nie filtrujesz go, lub jeśli filtr jest zatkany, będziesz miał spadki ciśnienia i zwiększone ryzyko zanieczyszczenia produktu końcowego (jak również to całe wydawanie więcej pieniędzy, że masz do rzeczy).