Jak wybrać odpowiedni młotek?

Udostępnij

Majsterkowanie wymaga przygotowania narzędzi, wśród których na pewno takim ważnym elementem będzie między innymi młotek. Przybijanie, wybijanie, odbijanie bez tego narzędzia nie będzie możliwe. Jednak czy taki zwykły młotek przy każdej pracy się sprawdzi? Jeśli nie wiesz jak dobrać odpowiednie narzędzi to tutaj znajdziecie na ten temat informacje.

Podział młotków ze względu na zastosowanie

Przygotowując się do pracy zawsze będzie warto wybrać solidne oraz praktyczne narzędzia, ponieważ ich użycie ułatwi albo skróci czas realizacji. W kontekście prac, które są związane z wbijaniem to wybór typowego młotka nie zawsze się sprawdzi. Wybór powinien zakładać dopasowanie obucha i materiału bazowego trzonka. Po dopasowaniu tych elementów będzie można oczekiwać, że praca będzie przebiegać w odpowiedni sposób.

Dlatego jeśli chodzi o te dostępne propozycje to możemy liczyć na wiele różnych młotków między innymi takie rodzaje jak:

  • Bezodrzutowe,
  • Ciesielskie i stolarskie
  • Drewniane
  • Gumowe
  • Z wymiennymi końcówkami
  • Kamieniarskie
  • Murarskie
  • Ślusarskie
  • Specjalistyczne

młotki

Młotki ślusarskie - budowa i zastosowanie

To te najczęściej spotykane w domowej skrzynce z narzędziami. Jest najbardziej kojarzony właśnie jako młotek. Obuch wykonany jest ze stali narzędziowej, dlatego konstrukcja jest twarda i praca z twardymi materiałami nie stanowi problemu. Dostępne są obuchy z różną masą, dlatego wykonywanie różnych prac takimi młotkami nie będzie stanowiło problemu.

Młotki stolarskie

Mówiąc o młotkach stolarskich mamy do czynienia z ogólną nazwą, która odnosi się do młotków dedykowanych do prac z drewnem. Oczywiście w warsztatach stolarskich można stosować każdy rodzaj młotka, jednak polecane są szczególnie młotki szewskie, ciesielskie oraz młotki z drewnianym obuchem.

Młotki z wymiennymi końcówkami

Narzędzia te są uniwersalne, ponieważ można wygodnie dopasować nakładki na metalową albo drewnianą główkę. Te nakładki mogą być wykonane z aluminium, pianki poliuretanowej czy nylonu. Najważniejszym zadaniem młotka z wymiennymi końcówkami będzie dopasowanie do materiału w jaki będzie się uderzało. Sprawdzą się w momencie, gdy pracuje się z materiałami, które można łatwo uszkodzić.

Młotki blacharskie

Typowy młotek blacharski najczęściej ma obuch ze stali. Obuchy stosowane w młotkach blacharskich są profilowane do konkretnych kształtów, tak by bezproblemowo dało się odkuwać profile i kształty w blachach. Bardzo często spotykane są zestawy, gdzie pojawiają się także nieduże kowadełka.

Młotki gumowe

To potoczna nazwa dla młotków, w których obuch jest gumowy zaś trzonek młotka jest wykonany najczęściej z drewna. Zdarzają się także takie z włókna szklanego. Zastosowanie młotków gumowych jest bardzo szerokie a zasada jest tutaj taka, że to dzięki nim można spokojnie pracować z tymi materiałami, które są narażone na uszkodzenia.

Młotek bezodrzutowy

Te młotki to połączenie młotka kamieniarskiego oraz gumowego. Główną cechą jest to, że w momencie uderzenia młotek nie odbija i uderzenie jest jednokrotne. To będzie ważne w momencie, gdy do wykonania są prace, które wymagają wyjątkowej precyzji.

Podsumowanie

Wybierając się na zakupy gdzie celem będzie nabycie młotka warto będzie stanowić się nad przeznaczeniem. Młotki z wymiennymi końcówkami kuszą funkcjonalnością, zaś te z włókna szklanego są lżejsze. Powstaje zatem dylemat, który wybrać. Warto pamiętać, że niezależnie od potrzeb rozwiązaniem będzie szukanie materiału, który sprawi, że wykonywanie prac z młotkiem stanie się łatwiejsze.