Zasady działania sprężarki śrubowej

Udostępnij

Maszyny są często połączeniem prostoty i złożoności. Dotyczy to również sprężarek śrubowych. Sprężarki śrubowe są proste w budowie, ale precyzyjnie zaprojektowane i wydajne - to pracoholicy świata przemysłu. Zapewniają stały dopływ energii przez cały dzień, każdego dnia, bez przerwy. A jeśli są odpowiednio dobrane, stanowią jedną z najbardziej efektywnych form dostarczania sprężonego powietrza.

Jak działa rotacyjna sprężarka powietrza?

Zasada działania podwójnej sprężarki śrubowej została opracowana w latach 30. ubiegłego wieku. Bliźniacze elementy sprężarki składają się z części męskiej i żeńskiej obracających się w przeciwnych kierunkach. Powietrze wypełnia przestrzeń między wirnikami, a w miarę ich obracania się objętość między nimi a otaczającą je obudową zmniejsza się, wyciskając lub sprężając powietrze w mniejszej przestrzeni; długość, skok śruby i kształt króćca tłocznego wspólnie określają stosunek ciśnień. Poza tym nie ma żadnych zaworów ani innych sił mechanicznych, które mogłyby powodować niewyważenie, co pozwala sprężarce śrubowej pracować z dużymi prędkościami przy jednoczesnym połączeniu dużego przepływu z małymi wymiarami zewnętrznymi - sprężarka śrubowa jest bardzo wydajna jak na swój rozmiar.

Sprężarki śrubowe bezolejowe a sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju

Śrubowe sprężarki powietrza są dostępne w dwóch podstawowych technologiach: bezolejowej i z wtryskiem oleju. Poniżej znajduje się ich podział:

Bezolejowe sprężarki śrubowe

Zewnętrzne przekładnie synchronizują położenie przeciwbieżnych elementów śrubowych, a ponieważ wirniki nie stykają się ze sobą i nie powodują tarcia, w komorze sprężania nie jest potrzebne smarowanie. Dzięki temu sprężone powietrze jest pozbawione oleju. Precyzyjna konstrukcja obudowy ogranicza do minimum przecieki (i spadki) ciśnienia od strony tłocznej do wlotowej. A ponieważ wewnętrzny stosunek ciśnień jest ograniczony różnicą temperatur powietrza między króćcami wlotowym i wylotowym, bezolejowe sprężarki śrubowe są często budowane z kilkoma stopniami i chłodzeniem międzystopniowym, aby zmaksymalizować zasięg ciśnienia. Przekładnia napędzająca mechanizm zawiera środki smarne; bezolejowość odnosi się do samej komory sprężania, a dostarczane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń obcych, innych niż te, które znajdują się w powietrzu przechodzącym przez wlot.

Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju

W sprężarkach śrubowych z wtryskiem oleju do komory sprężania wtryskiwany jest płyn, który ma za zadanie: chłodzenie i smarowanie ruchomych części elementów sprężarki, chłodzenie powietrza sprężanego w komorze oraz minimalizowanie wycieków z komory podczas rozładunku. Najczęściej stosowaną cieczą jest olej ze względu na swoje właściwości smarujące i uszczelniające, choć stosuje się również wodę i inne polimery. Olej jest następnie oddzielany i przechodzi przez filtr oraz chłodnicę, po czym jest ponownie wprowadzany do procesu. Sprężone powietrze może być nadal gorące i często przechodzi przez chłodnicę, w zależności od zastosowania końcowego.

Chcesz uzyskać więcej informacji o sprężarkach śrubowych? Odwiedź naszą stronę www.atlascopco.com/air-usa lub pobierz nasz nowy przewodnik po sprężarkach śrubowych - Your Essential Guide to Rotary Screw Compressors!