Wiertarki elektryczne i wszystkie specyfikacje, o których musisz wiedzieć

Udostępnij

Pochodzenie wiertła sięga czasów starożytnych, kiedy to człowiek pierwotny używał spiczastych elementów (prawdopodobnie kamieni) do robienia otworów w materiałach takich jak kości, rogi, muszle i kość słoniowa. Z czasem kamienie zostały zastąpione prętami, a później wiertła łukowe były używane przez Babilończyków i Egipcjan do rozpalania ognia oraz obróbki drewna i kamienia. Obecnie wiertła są uznawane za jedno z najbardziej niezbędnych narzędzi w każdej skrzynce narzędziowej nie tylko dla profesjonalnych użytkowników, ale również tych domowych. Są to doskonałe urządzenia do wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton, cegła, cement, płyty gipsowo-kartonowe, drewno, metale i inne. W tym kontekście, wiertarki elektryczne oferują najlepsze wyniki w porównaniu z innymi typami wiertarek, ponieważ są one uzależnione od prądu elektrycznego, a co za tym idzie są bardziej wydajne i wytrzymałe. Ponadto, są one ciągłe narzędzia wysokiej wydajności i mają kilka trybów prędkości, które pozwalają użytkownikowi na dostosowanie siły i prędkości do różnych rodzajów materiałów i zastosowań. W tym artykule przejdziemy przez różne rodzaje wiertarek elektrycznych i najważniejsze cechy tego użytecznego narzędzia w szczegółach.

Jakie są różne typy wiertarek sieciowych?

Wśród szerokiej gamy wiertarek przewodowych można wyróżnić dwa ważne typy, a mianowicie wiertarkę elektryczną i wiertarkę udarową. Każdy typ ma tak wiele cech, że można wybrać ten, który najlepiej nadaje się do pracy, ponieważ najlepsza wiertarka dla Ciebie zależy od zadań, które chcesz podjąć. W tej części mamy zamiar przeanalizować te dwa ważne wiertarki i szczegółowo cechy, które najlepsze powinny mieć.

Czym charakteryzuje się wiertarka elektryczna?

Wiertarka elektryczna jest bardzo wszechstronnym narzędziem, które zazwyczaj ma kształt pistoletu i spustu w kształcie przełącznika, który jest tym, który obsługuje mechanizm. Ma obudowę, która jest zwykle wykonana z wzmocnionego tworzywa sztucznego, który obejmuje silnik i ramę. Na jednym końcu ma element, zwany "uchwytem", który utrzymuje wiertło.

Wiertarka elektryczna jest najbardziej skomercjalizowanym modelem wiertarki i dlatego jest najczęściej używana na świecie. Jej zastosowanie jest różne, od dużego, średniego i małego przemysłu do osiągnięcia naszych domów. Są one używane do wiercenia każdego rodzaju materiału i mają różne funkcje. Główne zalety wiertarki elektrycznej z przewodem to moc, prędkość i zwiększona wytrzymałość.

Najlepsze wiertarki przewodowe dla majsterkowiczów i profesjonalistów mają mechaniczne prędkości lub "przekładnie", które kontrolują prędkość i moc urządzenia. Na przykład, do betonu wygodnie jest używać pozycji "1", ponieważ, chociaż obraca się wolniej, dostarcza więcej mocy, a uderzenie wykonuje pracę.

Moc mierzona jest zazwyczaj w watach, a prędkość silnika w obrotach na minutę, która wynosi od 400 do 4500 i jest kontrolowana za pomocą nacisku na przełącznik spustowy. Odpowiednia moc dla konwencjonalnej wiertarki akumulatorowej dla majsterkowiczów wynosi zazwyczaj od 500 W do 850 W. Dla małych zadań, które wykonujemy w domu, byłaby ona przewymiarowana, wskazana tylko do zastosowań profesjonalnych.

Oprócz kontroli momentu obrotowego silnika, z selektorem tuż przed uchwytem, który, w zależności od modelu, może mieć od 10 do 30 pozycji, a także inny selektor funkcji: wkręcanie, wiercenie lub wiercenie młotkiem.

Doskonałym przykładem mocy i prędkości wiertarki może być Ronix 2106B Electric Drill with 6.5mm Keyed Chuck, który charakteryzuje się wydajnym i wysokiej jakości silnikiem 400W, który zapewnia maksymalną prędkość 3500 RPM dla doskonałej wydajności w przemyśle drzewnym i metalowym. Używając tej wydajnej poręcznej wiertarki, nie tylko możesz oczekiwać najlepszej funkcjonalności w wierceniu, ale także w zadaniach związanych z wkręcaniem.

Ponadto, zrozumienie głównych elementów wiertarki i ich zastosowania pozwoli Ci lepiej wykorzystać narzędzie, dlatego ważne jest, aby znacznie lepiej zapoznać się z różnymi częściami wiertarki elektrycznej i ich specyfikacjami, aby dokonać lepszego wyboru. Przyjrzyjmy się więc kolejnym częściom.

  • Uchwyt: Uchwyt wiertarki to mechanizm, z kluczem lub bez, który utrzymuje trzon wiertła lub końcówki wkrętaka. Klucz do uchwytu służy do otwierania lub zamykania uchwytu wiertarskiego, głównie w elektrycznych wiertarkach przewodowych. Blokuje on uchwyt wiertarski i czyni go bardziej odpornym na wibracje. Uchwyt bezkluczykowy jest standardem w wiertarkach akumulatorowych i znacznie przyspiesza wymianę wiertła.
  • Przełącznik zakresu prędkości: Przełącznik zakresu prędkości pomaga wybrać prędkość najbardziej odpowiednią do konkretnego zastosowania. Innymi słowy, regulacja prędkości obrotowej umożliwia pracę z prędkościami dostosowanymi do różnych materiałów i zastosowań. Na przykład, należy użyć dużej prędkości do wiercenia w drewnie, a mniejszej do wiercenia w kamieniu lub metalu. Zaleca się również wybór mniejszej prędkości do wkręcania, aby uniknąć stępienia łba wkręta, wbicia go zbyt głęboko lub uszkodzenia materiału, w który wkręcamy.
  • Funkcja jazdy do przodu/do tyłu: Ten przełącznik określa ruch, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zdecydowana konieczność, która pozwala na wkręcanie i wykręcanie, a także łatwiejsze luzowanie wierteł po wywierceniu otworu. Wiertarki elektryczne Ronix , takie jak Ronix 2106C Electric Drill, mają tak wielką i praktyczną zaletę. Dla lepszej ergonomii użytkowania, przycisk blokady jest idealnie umieszczony za spustem, co pozwala na ciągłą pracę i zmniejsza zmęczenie dłoni podczas ciągłego trzymania spustu.
  • Przełącznik spustowy: W akumulatorowych wiertarkach elektrycznych istnieje tylko jeden sposób regulacji prędkości obrotowej, a mianowicie poprzez nacisk na spust. Można również nacisnąć przycisk, który zablokuje spust, dzięki czemu prędkość zostanie zablokowana w tej pozycji.

Dzięki tym cechom, możesz teraz wybrać najlepszą wiertarkę, która odpowiada Twoim potrzebom i z którą będziesz mógł rozpocząć szybką i efektywną pracę.

Jakie są najważniejsze cechy wiertarki udarowej?

Wiertarki udarowe w porównaniu z wiertarkami elektrycznymi wykorzystują ten sam ruch obrotowy, ale podczas wkręcania wkrętów, wiertarki udarowe mieszają się z młotkiem, który nie tylko uderza w dół, ale także w bok. Ułatwia to wkręcanie śrub w twarde materiały i zapobiega ześlizgiwaniu się końcówki napędowej z łba śruby, co może potencjalnie spowodować uszkodzenie łba i zniszczenie śruby.

W przypadku wiertarki elektrycznej, aby zapobiec ześlizgiwaniu się końcówki napędowej, zwykle trzeba wywierać duży nacisk, ale działanie młotkowe wiertarek udarowych w większości przypadków temu zapobiega, a wszystko, co musisz zrobić, to wywrzeć wystarczający nacisk, aby utrzymać śrubę prowadzoną i w punkcie.

Wiertarka udarowa jest również doskonałym rozwiązaniem do usuwania uporczywych śrub lub wkrętów przy zmianie kierunku obrotów. W rzeczywistości, uderzenie młotkiem może ułatwić usunięcie elementów złącznych, które skorodowały lub były zbyt mocno dokręcone.

Poza tym, wkrętarki udarowe wykorzystują połączenie wyższego momentu obrotowego z szybkim uderzeniem obrotowym, które zapewnia uderzenia od tyłu, aby pomóc bitowi przebić się przez twarde materiały, takie jak beton. Uderzenia obrotowe pomagają przesuwać elementy złączne, zapobiegając jednocześnie wypadaniu końcówki śruby z rowków w elemencie złącznym. Może to być łatwiejsze do wyobrażenia jako klucz mocno umieszczony na śrubie z młotkiem uderzającym go w celu dodania dodatkowej mocy, gdy śruba jest obracana.

Innym przykładem jest, gdy używasz tradycyjnego wiertła i uderzył w łatę twardego będzie próbował wbić łącznik. Kiedy przychodzi czas na dodanie dodatkowej siły, można zacząć zwalniać i wznawiać wiercenie, aby nadać ruchowi większy impet. Wkrętarka udarowa robi to, ale z prędkością około 50 takich zwolnień-wznowień na sekundę. Jest to na tyle szybkie, że nie jest to zbyt wyboisty proces, ale jest on głośny. W przypadku wiertarek udarowych zalecana jest ochrona słuchu.

W wiertarkach udarowych brakuje jednej, co sprawia, że są one znacznie krótsze i mogą zmieścić się w przestrzeniach, z którymi tradycyjna wiertarka nie miałaby szans sobie poradzić. Ogranicza to również liczbę bitów, które wiertarka udarowa może przyjąć, oraz łatwość, z jaką może je przyjąć. Ostatecznie, wiertarki udarowe wchodzą w grę, gdzie mięsień jest naprawdę potrzebne i dodatkowy moment obrotowy może prowadzić długie śruby rock arkusz, można znaleźć w zadaniach, takich jak instalacja szafy, meble sklepowe konstrukcja, zestaw teatralny budowa, budowa pokładu, lub ramki wszystko z tarcicy wymiarowej.

Teraz, jeśli myślisz o zakupie wiertarki udarowej, lepiej jest mieć na uwadze następujące czynniki, aby dokonać właściwego wyboru:

  • Moc: Zanim sprawdzisz, ile kosztuje wiertarka, którą lubisz, powinieneś zadać sobie pytanie, czy ma dobrą moc. We wszystkich elektronarzędziach tego typu moc jest czynnikiem, który decyduje o tym, czy osiągniesz niskie, średnie czy wysokie wyniki. Wiertarka udarowa Ronix 2210 z niezwykle mocnym silnikiem o mocy 810 W jest uznawana za doskonały przykład do wykonywania otworów w drewnie i metalowych elementach. Wyposażona jest również w funkcję wiercenia z udarem, dzięki czemu można nią wiercić w betonie i twardszych materiałach. Tak więc, ten przeciążony i wysokiej mocy silnik zapewnia doskonałą funkcjonalność w różnego rodzaju projektach wiertniczych.
  • Rozmiar i przeniesienie: Dokonując porównania wiertarek udarowych, dowiesz się, że istnieją różne rozmiary, niektóre większe od innych, ale z różnicami centymetrów, które nie mają dużego wpływu na ich działanie. Jednak bardzo zalecane jest, aby tego typu wiertarki miały kompaktowy i lekki rozmiar ze względu na komfort klienta. Innymi słowy, praca przez długie godziny z ciężką wiertarką zdecydowanie powoduje szkody dla pracowników, ponieważ muszą oni stale nosić ten duży ciężar.

Ponadto zalecamy wybór wiertarki z walizką, aby można było ją przechowywać i zabierać ze sobą w dowolne miejsce, utrzymując porządek w sprzęcie i jego akcesoriach. Sprawdź, czy uchwyt wiertarki jest wykonany z odpornych materiałów i czy ma solidną konstrukcję, odporną na wstrząsy i upadki, aby narzędzia były dobrze chronione.

W tym kontekście doskonałym rozwiązaniem jest wiertarka udarowa Ronix 2121, która waży zaledwie 1,4 kg i jest idealnym narzędziem do pracy ciągłej. Jej bardzo wydajny i mocny silnik 450 W zapewnia najlepszą wydajność, która jest odpowiednia zarówno do wiercenia, jak i wiercenia udarowego. Mała, kompaktowa i wytrzymała konstrukcja korpusu pozwala na łatwą pracę i przemieszczanie się po warsztacie, a nawet na placu budowy. Aby zmniejszyć zmęczenie rąk, ta elektryczna wiertarka jest również wyposażona w ergonomiczny uchwyt.

  • Prędkość obrotowa: Wiertarki udarowe mają zwykle dwa do trzech trybów prędkości, ponieważ jest to bardziej wszechstronne niż te ze stałą prędkością. Z różnych poziomów prędkości, można wiercić otwory w różnych rodzajach materiałów, niektóre silniejsze niż inne, uzyskując profesjonalne wyniki bez większego wysiłku. Podobnie, muszą mieć kontrolę prędkości tak, że można regulować go w zależności od zadania, które robisz. Na przykład, gdy zaczynasz otwór, można ustawić prędkość powoli, tak aby bit nie ześlizgnąć się z powierzchni i zapobiec uszkodzeniu obszaru wokół otworu. Po wykonaniu otworu można zwiększyć prędkość obrotową, aby efektywnie dokończyć wiercenie. Wszystkie wiertarki udarowe Ronix, takie jak 2120 Impact Drill z uchwytem kluczykowym 10 mm, 2211 Impact Drill z uchwytem kluczykowym 13 mm i 2210C Impact Drill z uchwytem kluczykowym 13 mm posiadają regulację prędkości obrotowej, która umożliwia użytkownikowi pracę z prędkością dostosowaną do różnych materiałów i zastosowań.
  • Napięcie: Napięcie jest kolejnym czynnikiem, który odgrywa bardzo ważną rolę w wydajności kompaktowej wiertarki. Z tego powodu, jest to dość istotne, aby zidentyfikować i wybrać najlepsze i najbardziej odpowiednie napięcie zgodnie z zadaniem i sytuacji użytkownika.

Podsumowując, zakup wiertarki elektrycznej jest zawsze dobrym wyborem, ponieważ nie tylko daje możliwość wykonywania wszelkich prac związanych z majsterkowaniem, ale także za pomocą tego narzędzia można wykonywać wszelkiego rodzaju naprawy, a nawet profesjonalne projekty w krótszym czasie i przy mniejszym wysiłku. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na swoje potrzeby i materiały, z którymi zamierzasz pracować, a na koniec zgodnie z cechami każdego rodzaju wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom.
Odwiedź tę stronę: firma elektronarzędzi