Jak to działa: Obrotowe śrubowe pompy próżniowe

Udostępnij

Chociaż obrotowa śrubowa pompa próżniowa nie jest może tak długo obecna na rynku jak inne technologie próżniowe (takie jak pompy próżniowe z pierścieniem cieczowym), to jednak stała się jedną z najczęściej stosowanych obecnie technologii w przemysłowych zastosowaniach próżniowych.

Jak działają pompy śrubowe?

Obrotowe pompy śrubowe to pompy wyporowe składające się z dwóch współpracujących ze sobą wirników śrubowych, które obracają się w przeciwnych kierunkach; ten ruch obrotowy powoduje przemieszczanie uwięzionego powietrza/gazu wzdłuż długości śrub. W miarę jak uwięziony gaz przemieszcza się wzdłuż śrub, ulega kompresji i jest ostatecznie odprowadzany na przeciwległym końcu. Należy zauważyć, że te pompy próżniowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w obudowie pompy nie było styku metalu z metalem, co skutkuje minimalnym zużyciem pompy i rzadszymi remontami sprzętu.

Pompy śrubowe mogą być uszczelnione olejem lub suche. Pompy śrubowe z uszczelnieniem olejowym wykorzystują olej do smarowania, uszczelniania i chłodzenia; są one idealne do zastosowań w trudnych warunkach próżniowych, w których nie jest wymagana czysta próżnia, takich jak obróbka drewna i tworzyw sztucznych. Suche pompy śrubowe nie wykorzystują oleju/środka smarnego w komorze. Są one raczej zwykle chłodzone powietrzem i nie emitują oleju, a ponadto mogą osiągać wyższe podciśnienie niż pompy śrubowe uszczelnione olejem.

Wiele zastosowań może odnieść korzyści z zastosowania pomp śrubowych, w tym obróbka drewna, pakowanie, czyszczenie i suszenie oraz podnoszenie i układanie.

Czy uważasz, że obrotowa pompa śrubowa może być odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego procesu? Skontaktuj się już dziś ze specjalistą Atlas Copco Vacuum!