Konserwacja piły ręcznej/ Kiedy należy naprawić lub wymienić brzeszczot?

Udostępnij

Bez względu na to, jak prawidłowo obchodzi się z piłą ręczną i jak wygląda jej konserwacja, z czasem ulegnie ona zużyciu, co oznacza, że uchwyt może się poluzować, a niektóre zęby mogą zostać utracone. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją sposoby konserwacji i ostrzenia piły ręcznej, które wydłużają jej żywotność. Nadal jednak zdarzają się sytuacje, w których piła musi zostać wymieniona na nową.
Jeśli chodzi o narzędzia niezmotoryzowane, nic nie jest w stanie ciąć drewna tak szybko i efektywnie, jak ostra piła ręczna. Ale bez względu na to, czy jest to piła ręczna, piła krążkowa czy piła do przycinania, te ostre zęby mogą ugryźć także pilarza. Gdy zobaczy on odcięty palec, w lesie nie ma lekarza. Używaj swojej piły z rozwagą i dbaj o nią jak o każde inne narzędzie, aby zawsze była ostra i użyteczna.

Spis treści hide 1 Etapy konserwacji piły ręcznej i ostrzenia brzeszczotu piły ręcznej 2 Konserwacja piły ręcznej i wymiana brzeszczotu piły ręcznej oraz objawy wskazujące na konieczność wykonania tej czynności 3 Naprawa starej piły ręcznej

W tym artykule postaramy się przedstawić kilka informacji o tym, jak konserwować i ostrzyć piłę ręczną, aby znów działała prawidłowo i bez problemów.

Etapy konserwacji piły ręcznej i ostrzenia brzeszczotu piły ręcznej

Utrzymuj piłę w stanie suchym

podczas konserwacji piły ręcznej

lepiej jest przechowywać piłę w suchym miejscu lub w skrzynce na narzędzia. Przechowywanie w suchym miejscu sprawi, że piła nie zardzewieje z upływem czasu z powodu kontaktu z wodą lub innymi formami wilgoci.

✅ s marować piłę ręczną

podczas konserwacji piły ręcznej

Po użyciu i przed przechowywaniem piły ręcznej można ją nasmarować olejem do broni, pastą woskową lub WD40. Nawet jeśli użyjesz oleju lub WD40 do wyczyszczenia ostrza za pomocą szmatki, wosk w paście musi pozostać na ostrzu przez kilka minut, aby je w pełni wyczyścić.

Nałożenie świeczki na ostrze piły ręcznej może pomóc w jej smarowaniu.

Nie zapomnij

naoliwić rękojeści podczas konserwacji piły ręcznej.

Rękojeść piły wymaga częstego smarowania, zwłaszcza jeśli jest wykonana z drewna. Można to zrobić za pomocą niewielkiej ilości przegotowanego oleju lnianego, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci i brudu. Ponadto, jeżeli na częściach połączonych z brzeszczotem widoczne są ślady rdzy, należy zdjąć uchwyt i oczyścić rowek. Następnie można użyć wełny stalowej lub drobnoziarnistego papieru ściernego do zeszlifowania chropowatej powierzchni i usunięcia plam na rękojeści.

✅ W przypadku konserwacji piły ręcznej należy użyć brzytwy, aby pozbyć się

rdzy z brzeszczotu.

Najpierw zdejmij uchwyt i połóż brzeszczot na płaskiej powierzchni, a następnie zacznij skrobać brzeszczot ostrzem. Pamiętaj, aby podnosić i opuszczać długość brzeszczotu pod niewielkim kątem. Następnie można użyć wełny stalowej lub papieru ściernego, aby zetrzeć pozostałe plamy. Na koniec należy osuszyć powierzchnię i wykończyć ją olejem lub woskiem.

✅ W przypadku konserwacji piły ręcznej Regularnie ostrz piłę.

Dla początkujących ostrzenie piły ręcznej może być skomplikowanym procesem, ale można wykonać kilka prostych czynności. W przypadku dobrego oświetlenia i użycia małych pilników trójkątnych lub diamentowych należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  • Po zarchiwizowaniu każdego zęba, pracuj w dół ostrza i licz pociągnięcia, tak jak przy ostrzeniu noża.
  • Opiłuj najdłuższy ząb, upewnij się, że wszystkie zęby są tej samej długości.
  • Sprawdź, czy zęby są wyszczerbione (jeśli są) i oczyść ostre. Upewnij się, że są one o około 0,5 mm krótsze niż ząbki.
  • Sprawdź, czy ostrze ma krzywe zęby i spróbuj je wygiąć z powrotem do stylu ostrza.

Zwrócenie uwagi na wyżej wymienione punkty pomoże Ci w konserwacji piły ręcznej oraz w naprawieniu piły ręcznej i używaniu jej przez dłuższy czas niż to możliwe. Czasami nie można naprawić brzeszczotu piły ręcznej, więc w rezultacie wymaga on wymiany. Ale jakie są objawy wskazujące na to, że brzeszczot piły ręcznej wymaga wymiany? Przeczytaj poniższy rozdział, aby dowiedzieć się więcej.

Po dłuższym okresie użytkowania piła ręczna zaczyna słabnąć. Dlatego należy ją często ostrzyć.

Konserwacja piły ręcznej i wymiana brzeszczotu piły ręcznej oraz oznaki takiej konieczności

Dzięki skutecznym zabiegom konserwacyjnym można utrzymać ostrość brzeszczotu i zapewnić, że piła ręczna będzie w dobrym stanie i będzie działać jak najdłużej. Jednak bez względu na to, jak ostrożnie obchodzisz się z pilarką, zawsze może się zdarzyć, że przestanie być dostępna lub jej użytkowanie stanie się niebezpieczne. Oto cztery sygnały, że powinieneś kupić nową piłę ręczną:

  1. Brzeszczot wygina się nawet przy podstawowych i lekkich cięciach: Oznacza to, że zbliża się czas konserwacji piły ręcznej. Piła ręczna wymaga wymiany, gdy zaczyna się wyginać, nawet jeśli próbujesz wykonać proste cięcie na cienkim kawałku drewna. Nowa piła ręczna może wystarczyć na kilka minut, aby bez wysiłku ciąć drewno, natomiast stara, przestarzała piła ręczna może zająć dużo czasu i powodować trudności.

Uchwyt zaczyna się ob

luzowywać: Oczywiście uchwyt można tymczasowo zakładać i zdejmować podczas czyszczenia. Jednak gdy z czasem zaczyna się on luzować, nie jest bezpieczne używanie go podczas prac w lesie. Można go dokręcić, ale jeżeli nadal jest luźny, najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej piły ręcznej. Inną oznaką konieczności wymiany piły ręcznej na nową jest poluzowany uchwyt.

Brak niektórych zębów piły ręcznej:

Przy ciągłym użytkowaniu i nadużywaniu niektóre zęby piły ręcznej z czasem zanikają, co wymaga konserwacji piły ręcznej. Brak niektórych zębów może nie stanowić dużego problemu, ale brak niektórych zębów będzie miał negatywny wpływ na tempo cięcia i wykonywania prac stolarskich. Czasami, ze względu na nacisk materiału, z którego wykonany jest cięty przedmiot, zęby piły mogą zostać pominięte.

Nazwa marki jest już nieczytelna:

Warto wspomnieć, że większość brzeszczotów do pił ręcznych jest oznaczona nazwą producenta. Z czasem mogą one ulec zużyciu na skutek ciągłego użytkowania. Może to być dobry znak, że brzeszczot piły ręcznej jest zużyty i należy go natychmiast wymienić. Po pewnym czasie nazwa marki na pile ręcznej zanika i nie jest już czytelna.

Czasami chciałbyś naprawić starą piłę ręczną, ale jak to jest możliwe? Przejdź do następnej części, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Naprawa starej piły ręcznej

Naprawa starych narzędzi w celu ich ponownego wykorzystania lub ozdobienia to hobby niektórych osób. Lubią, gdy zardzewiała stara piła zamienia się w ostrą, użyteczną piłę ręczną. Bez względu na to, czy czyścisz narzędzia po dziadku, czy szukasz okazji na wyprzedaży, ten przewodnik pomoże Ci bezpiecznie odnowić konserwację piły ręcznej. Są jednak pewne etapy, które musisz przejść, aby naprawić piłę ręczną:

  1. Uchwyty i płyty muszą być zdemontowane. W tym celu należy użyć dużego płaskiego śrubokręta, aby poluzować nakrętkę na pile. Jeśli się zaplączą, spryskaj je odrobiną WD40 i odczekaj 5 minut. Spróbuj ponownie. Użyj szydła i młotka lub małego śrubokręta, aby delikatnie wykręcić nakrętkę z piły. Odłóż nakrętkę i śrubę na bok. Delikatnie zsuń rękę ze stołu piły.
Pierwszym krokiem w naprawie starej piły ręcznej jest demontaż uchwytu.
  1. Użyj skrobaka z ostrzem do usuwania dużych kawałków rdzy. Pozwoli to zaoszczędzić papier ścierny na mniejsze kawałki. Spiłować narożniki brzeszczotu, aby nie było śladów na płycie piły.
Po długotrwałym użytkowaniu piły ręcznej do ostrza przyklejają się kawałki rdzy. Wyczyszczenie ich pomoże Ci w dłuższym użytkowaniu piły.

Do usuwania rdzy nadal używaj papieru ściernego o ziarnistości 400 na mokro lub na sucho. Do smarowania płyt używaj zawsze środka czyszczącego Simple Green Cleaner. Pomoże to zapobiec zakleszczaniu się ich papierem ściernym. Mieszaninę rdzy i wody można wytrzeć papierowym ręcznikiem. Bądź bardzo ostrożny na tym etapie, ponieważ jeśli na pile znajduje się grawerunek, to na pewno go znajdziesz. Jeśli mocno naostrzysz deskę, możesz stracić grawerunek. Gdy rdza jest już w większości usunięta, można kontynuować szlifowanie papierem o ziarnistości 600. Ziarno 600 jest opcjonalne, w zależności od wyglądu piły, jaki chcesz uzyskać.

Aby wyczyścić ostrze, należy użyć papieru ściernego, aby usunąć całą rdzę.

Do dalszego czyszczenia płyty piły użyj zwykłego zielonego padu scotch rite. Usunie to wiele brudu i zanieczyszczeń ze stalowego zbiornika, gdzie papier ścierny nie może się dostać.

Zielonego szmalu używa się do czyszczenia ostrza.

podczas konserwacji piły ręcznej Nanieś na płytę piły pastę do metalu, a następnie wypoleruj ją ręcznikiem lub bawełnianą szmatką.

Po użyciu zielonego szmalu należy wypolerować brzeszczot, aby stał się nowy.

Usuń stary lakier. Jeśli na rękojeści piły znajdują się przepiękne rzeźbienia ostrza, to do usunięcia lakieru należy użyć chemicznego stripera. Nie ma innego sposobu na usunięcie lakieru z tych małych rowków. Jeśli nie ma takich szczegółów, można je zeskrobać za pomocą noża lub rozgrzanej rękojeści.

Jeśli na rękojeści znajdują się piękne rzeźbienia, spróbuj je polakierować.

Lekko przeszlifuj rękojeść piły. W zależności od tego, ile lakieru pozostało, przeszlifuj rękojeść. Jeśli pozostała cienka warstwa lakieru lub jeśli nie użyto środka do usuwania lakieru, najpierw użyj mocnego ziarna, np. 60 lub 80. Następnie należy użyć ziarna o wyższej granulacji, np. 150 do 220.

Aby przywrócić uchwytom piękny wygląd, użyj piasku.

Nałóż nową, zmodyfikowaną rękojeść. Stare uchwyty pił są zazwyczaj wykonane z drzew owocowych i wyglądają bardzo dobrze. Aby uzyskać naturalny efekt, użyj gotowanego oleju lnianego.

Zastosowanie nowego uchwytu do piły ręcznej pomaga zachować jej piękno.

Ponowny montaż piły Aby ponownie zmontować piłę, wystarczy wykonać czynności opisane przy demontażu. Zachowaj ostrożność przy zakładaniu nakrętek piły. Są one kwadratowe i powinny prawidłowo pasować do otworów. Nie należy również zbyt mocno dokręcać nakrętek. Należy je po prostu ułożyć. Jeżeli w wyniku użytkowania poluzują się, wystarczy je ponownie dokręcić.

Poszczególne części piły ręcznej Ronix RH-3621

Nie używaj kwasu ani octu. Stal jest mieszaniną żelaza i węgla. Mimo że ocet lub kwasek cytrynowy nie są w stanie chemicznie uszkodzić stali, często się to zdarza. dlaczego tak się dzieje? Cóż, stara stal nie jest tak czysta, jak byśmy chcieli. We wszystkich rodzajach stali znajduje się wiele różnych zanieczyszczeń. To właśnie te zanieczyszczenia mogą powodować nieestetyczne wykończenia, wżery, a czasem uszkodzenia starych narzędzi. Rozdział A więc chroń narzędzia dziadka! Do usuwania rdzy używaj smaru, a nie octu!

Są to jedne z najczęstszych rodzajów napraw piły ręcznej, z której korzystasz. Skupienie się na tych punktach pozwoli uzyskać lepszy efekt, który pomoże użytkownikowi obsługiwać narzędzie przez dłuższy czas.

FAQ ❓

Czy brzeszczoty piły ręcznej są używane do wszystkich rodzajów drewna?
Jeżeli materiał, z którego wykonane jest drewno, nie jest twardy, można do niego stosować wszystkie rodzaje brzeszczotów, ale jeżeli jest twardy, należy stosować specjalne rodzaje brzeszczotów.

Z czego wykonana jest rękojeść piły ręcznej?
Różne rodzaje rękojeści są wykonane z różnych materiałów, ale najbardziej efektownym jest drewno.

Czy Ronix udostępnia piły ręczne klientom?
Odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. RH-3621 jest jednym z produktów, które należą do kategorii pił ręcznych.

Jaka jest zasadnicza różnica między piłą ręczną a piłą ręczną?
Piły ręczne są najczęściej używane do cięcia drewna, natomiast piły ręczne są przeznaczone do cięcia metalu.

Wnioski ????

Ten artykuł dotyczył konserwacji i naprawy starych pilarek ręcznych. Punkty wymienione w tym artykule to jedne z najczęstszych problemów, na które należy zwrócić uwagę i na których należy się skupić. W jednej z części artykułu omówiliśmy sposób montażu i demontażu pił ręcznych, a także szczegółowo omówiliśmy procedury naprawcze. W tym momencie lepiej rozumiesz, jak konserwować piłę ręczną i jak ją ostrzyć, aby była efektywnie wykorzystywana. Pamiętaj, aby stosować się do cennych wskazówek podanych powyżej, aby mieć pewność, że Twoje narzędzie będzie działać jak najdłużej. Jeżeli jednak zauważysz oczywiste oznaki wymienione powyżej, takie jak wygięcie, luźne uchwyty, brakujące zęby i wyblakłe ślady, najlepiej wymień piłę na nową.

Ocena użytkownika: 4.34 ( 4głosy)